Okno dachowe zdecydowanie efektywniej oświetla przestrzeń niż okno elewacyjne. Jego montaż pozwala też zaoszczędzić miejsce i daje ogromne możliwości aranżacyjne. Jednak, aby okno dachowe dobrze się sprawdziło, musi być poprawnie dobrane. Jakie popełniamy błędy przy zakupie okien na poddasze i jak ich uniknąć?
Zbyt małe okno dachowe w stosunku do powierzchni pomieszczenia
Okno dachowe ma przede wszystkim oświetlać pokój światłem naturalnym i w ten sposób zwiększać jego funkcjonalne walory oraz komfort przebywających w nim osób. Często jednak przy wyborze okna na poddasze zapominamy, że powinno ono być dostosowane pod względem rozmiaru do powierzchni przestrzeni, jaką ma docelowo oświetlać. Przyjmuje się, że okno dachowe dostarczy do wnętrza odpowiednią ilość światła, kiedy na każde 8-10 m² powierzchni podłogi będzie przypadało co najmniej 1 m² przeszklenia. Poddasze skuteczniej rozjaśnią ponadto równomiernie rozlokowane mniejsze okna dachowe niż jedno duże.
Sprawdź również: https://roofliteplus.pl/produkty/okna-dachowe/
Okno dachowe o niewystarczających parametrach technicznych, ale niskiej cenie
Tanie okno dachowe to zwykle nie najdoskonalszy wybór. Okna dachowe o gorszych parametrach technicznych mogą wyziębiać poddasze, nieskutecznie wyciszać hałasy, mieć mniejszą wytrzymałość lub zwyczajnie stanowić zagrożenie przeciekiem. Zdecydowanie nie warto więc kierować się jedynie ceną przy zakupie okien połaciowych, tym bardziej że na naszym krajowym rynku są dostępne świetnej jakości sprawdzone okna dachowe w rozsądnej cenie. Okna dachowe RoofLITE+ to nowoczesne okna połaciowe przeznaczone do montażu w każdym rodzaju pomieszczenia, które charakteryzują bardzo dobre parametry techniczne, wysoka termoizolacyjność, nieskazitelna jakość wykonania, odporność na trudne warunki pogodowe oraz wysoka funkcjonalność i atrakcyjny design. Okna dachowe RoofLITE+ można przy tym nabyć w wyjątkowo przystępnej cenie.
Okno dachowe niedostosowane do charakteru pomieszczenia i jego przeznaczenia
Okno dachowe niedostosowane do przeznaczenia pomieszczenia to kolejny często popełniany błąd przy wyborze okien na poddasze. Warto przede wszystkim pamiętać, by przy zakupie okna dachowego uwzględnić warunki, jakie będą panowały w pokoju z oknem oraz typowe potrzeby, które mogą pojawić się u jego użytkowników. Do wilgotnych wnętrz, takich jak kuchnia czy łazienka, zawsze lepsze będzie plastikowe okno dachowe, ponieważ jest ono niewrażliwe na działanie wilgoci i wody, wygodne do mycia i pielęgnacji. Kiedy np. kupujemy okno dachowe do sypialni czy biura, zwróćmy z kolei uwagę na to, jak skutecznie wygłusza ono hałasy.
Okna dachowe o niedostatecznej klasie termoizolacyjności
Od termoizolacyjności okna dachowego, jego szczelności i poprawności montażu zależy komfort termiczny w oświetlanym pomieszczeniu. Aby okno dachowe nie przyczyniało się do wychładzania wnętrza, jego konstrukcja musi gwarantować wysoką szczelność i wydajność energetyczną. Jeśli więc nie chcemy marznąć lub płacić olbrzymich rachunków za ogrzewanie, do pomieszczeń ogrzewanych wybierzmy trzyszybowe okna dachowe o niskim współczynniku przenikania ciepła.
Okno połaciowe niedopasowane do charakterystyki dachu
Okno dachowe zawsze należy dobierać, uwzględniając właściwości konstrukcyjne dachu, a przede wszystkim kąt jego nachylenia. Przy zakupie okien na poddasze należy zmierzyć kąt nachylenia dachu w domu i upewnić się, że wybrane okno może być zamontowane przy danym zadaszeniu. Pamiętajmy też, że im nachylenie dachu mniejsze, tym większą wysokość powinno mieć okno dachowe, aby zapewnić użytkownikom taką samą panoramę, jak w domu o większym kącie nachylenia dachu. Należy ponadto dopasować kołnierz montażowy do wybranego okna oraz rodzaju pokrycia dachu.