Okna RW 50 dB - Dźwiękoszczelne okna RW 50 - Cena

Okna RW 50 dB - Dźwiękoszczelne okna RW 50 - Cena
Autor Grzegorz Jasiński
Grzegorz Jasiński12.12.2023 | 8 min.

Okna RW 50 dB to okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej, które pozwalają zredukować poziom hałasu dochodzącego z zewnątrz nawet o 50 decybeli. Są to idealne rozwiązania dla osób mieszkających przy ruchliwych ulicach, torowiskach czy lotniskach, które poszukują skutecznej ochrony przed uciążliwym hałasem z zewnątrz.

Kluczowe wnioski:
 • Okna RW 50 dB redukują hałas nawet o 50 decybeli, zapewniając ciszę i spokój w mieszkaniu
 • Ich zastosowanie poleca się w budynkach usytuowanych przy głośnych ulicach, torowiskach czy lotniskach
 • Montaż okien RW 50 dB nie wymaga dodatkowych prac budowlanych, są one gotowe do wbudowania
 • Okna te charakteryzują się wysoką szczelnością i dobrą izolacją termiczną
 • Koszt zakupu i montażu okien RW 50 dB zależy od ich wymiarów, rodzaju, producenta i wykonawcy

Okna RW 50 dB - redukują hałas

Okna RW 50 dB to okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej, które potrafią zredukować hałas dochodzący z zewnątrz nawet o 50 decybeli. Oznacza to, że jeśli na zewnątrz mamy hałas o natężeniu np. 70 dB, to w pomieszczeniu, po zamontowaniu okien RW 50 dB będzie on słyszalny jak 20 dB, a więc ledwo dosłyszalny szmer.

Zastosowanie okien RW 50 dB przekłada się na odczuwalną różnicę w poziomie hałasu wewnątrz mieszkania lub domu. Gwarantują one wyraźną poprawę klimatu akustycznego i pozwalają na wypoczynek oraz pracę w ciszy nawet przy bardzo ruchliwych ulicach, torowiskach czy w pobliżu lotnisk.

Gdzie montować okna RW 50 dB?

Okna o izolacyjności akustycznej 50 dB poleca się szczególnie w budynkach usytuowanych przy głośnych ulicach, torowiskach, lotniskach lub w innych miejscach narażonych na uciążliwy hałas zewnętrzny. Ich zastosowanie gwarantuje skuteczną ochronę przed nadmiernym hałasem i zapewnia komfortowy poziom ciszy we wnętrzach nawet przy dużym natężeniu odgłosów dobiegających z zewnątrz.

Montaż okien RW 50 dB pozwala stworzyć prawdziwą oazę ciszy i spokoju w centrum gwarnego miasta. Dlatego cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem wśród deweloperów i osób budujących domy czy mieszkania w newralgicznych, ale i hałaśliwych punktach dużych aglomeracji miejskich.

RW 50 dB - właściwości akustyczne

Okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej RW 50 dB charakteryzują się szeregiem cech, które zapewniają skuteczną ochronę przed hałasem:

 • Grubsze szklenie o budowie asymetrycznej
 • Specjalne uszczelki międzyszybowe
 • Idealnie dopasowane i wyjątkowo szczelne ramy okienne
 • Dodatkowe zestawy szybowe w oknach
 • Możliwość montowania okien z wentylacją

Zastosowanie szkła o większej grubości w połączeniu z idealnym montażem i nowoczesnymi uszczelkami wpływa na osiągnięcie wysokiego współczynnika izolacji akustycznej na poziomie 50 dB. Dzięki temu te dźwiękoszczelne okna zapewniają wyraźny spadek poziomu hałasu w pomieszczeniach i efektywnie odcinają mieszkańców od uciążliwych odgłosów z zewnątrz.

Jak działają okna RW 50 dB?

Okna RW 50 dB działają na zasadzie wytłumienia i odbicia fali dźwiękowej. Grubsze szkło sprawia, że część fali ulega pochłonięciu, a dodatkowa powierzchnia odbija ją z powrotem na zewnątrz zamiast przepuszczać do wnętrza pomieszczenia. Im grubsze szkło i więcej warstw zastosowanych w oknach RW 50 dB, tym lepsza izolacja akustyczna.

Bardzo ważna jest również idealna szczelność okien RW 50 dB. Nawet najmniejsze szpary mogą wpływać na obniżenie właściwości dźwiękoszczelnych, dlatego montaż tych okien musi zostać wykonany w sposób gwarantujący pełną szczelność na obwodzie skrzydła okiennego.

Czytaj więcej: Okna MS: opinie, Słupsk, więcej niż okna

Okna o podwyższonej izolacyjności

Okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej, inaczej okna dźwiękoszczelne, to okna o specjalnej konstrukcji, które świetnie chronią przed hałasem dochodzącym z zewnątrz. Ich właściwości akustyczne określane są za pomocą wskaźnika RW wyrażanego w decybelach [dB].

Im wyższa wartość wskaźnika RW dla danego okna, tym lepsze będą jego zdolności do tłumienia hałasu. Okna o rw 50 dB należą do okien o najwyższych parametrach akustycznych dostępnych na rynku.

Kiedy montować okna RW 50 dB?

Okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej warto montować przede wszystkim wtedy, gdy mieszkamy przy ruchliwej ulicy, torowisku,lotnisku lub w innej lokalizacji narażonej na uciążliwy hałas. Wysoki wskaźnik rw na poziomie 50 db zagwarantuje nam w takiej sytuacji efektywną ochronę przed nadmiernym hałasem.

Okna RW 50 dB warto również montować ze względów zdrowotnych. Nadmierny i długotrwały hałas powoduje bowiem negatywne skutki zdrowotne takie jak bezsenność, rozdrażnienie, problemy ze słuchem czy nadciśnienie. Dobrze dobrane okna akustyczne mogą nas przed tym uchronić.

Zalety okien RW 50 decybel

Okna RW 50 dB - Dźwiękoszczelne okna RW 50 - Cena

Okna o izolacyjności akustycznej 50 dB mają szereg zalet, dzięki którym warto je montować w hałaśliwych lokalizacjach:

 • Skutecznie redukują hałas nawet o 50dB
 • Poprawiają komfort życia i umożliwiają odpoczynek w ciszy
 • Chronią przed negatywnymi skutkami zdrowotnymi hałasu
 • Nie wymagają dodatkowych prac budowlanych
 • Łatwe w montażu i konserwacji

Okna te najczęściej charakteryzują się także wysoką szczelnością oraz dobrą izolacją termiczną, dzięki czemu dodatkowo obniżają koszty ogrzewania budynku oraz podnoszą jego wartość.

Właściwości akustyczne RW 50 dB
Ilość komór w przeszkleń 2-3 komory
Grubość szklenia 44-60 mm
Współczynnik przenikania ciepła U 0,5-0,8 W/m2K

Jak działają dźwiękoszczelne okna

Dźwiękoszczelne okna działają na zasadzie wytłumienia i odbicia fali dźwiękowej. Dodatkowe warstwy szklenia oraz specjalne wkłady tłumiące pochłaniają i odbijają falę dźwiękową, nie dopuszczając do swobodnego przenikania hałasu do wnętrza pomieszczenia.

Im więcej warstw szklenia i im grubsze szyby, tym lepszy efekt izolacyjny. W oknach RW 50 dB najczęściej stosuje się pakiety 3 lub 4-szybowe o łącznej grubości od 44 do 60 mm. Takie szklenie w połączeniu ze szczelną konstrukcją ramy okiennej pozwala uzyskać wysoką izolacyjność akustyczną.

Montaż specjalnych okien akustycznych to najprostszy sposób na wyciszenie mieszkania i uzyskanie ochrony przed nadmiernym hałasem.

Kluczowe znaczenie ma także idealne dopasowanie skrzydeł okiennych oraz ich absolutna szczelność. Nawet najmniejsze nieszczelności na obwodzie okna mogą pogarszać jego parametry akustyczne i wpływać na podniesienie poziomu hałasu wewnątrz pomieszczeń.

Ile kosztują okna RW 50 dB

Koszt okien RW 50 dB jest zróżnicowany i zależy od kilku podstawowych czynników, m.in.:

 • powierzchni okien
 • rodzaju profili i systemu okiennnego
 • liczby komór szklenia
 • rodzaju szyb zastosowanych w oknach
 • kosztów montażu

Średnio za okna dźwiękoszczelne RW 50 dB trzeba zapłacić od 1000 do nawet 3000 zł za m2 w zależności od parametrów i wybranych opcji. Najtańsze okna akustyczne RW 50 dB kosztują zazwyczaj ok. 1500-2000 zł za m2.

Bardzo duży wpływ na całkowity koszt inwestycji będzie miał montaż okien, który w przypadku specjalnych okien akustycznych musi zostać wykonany w sposób gwarantujący pełną szczelność na obwodzie skrzydła. To może podnieść cenę od 50 do 100 zł za mb okna.

Koszt netto wraz z montażem 1500 - 3000 zł za m2
Koszt brutto z 8% VAT 1620 - 3240 zł za m2

Podsumowując, inwestycja w okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej RW 50 dB to doskonały pomysł dla osób narażonych na uciążliwy hałas, chcących stworzyć w domu prawdziwą oazę ciszy i spokoju. Mimo wyższej ceny, zakup i montaż tych okien z całą pewnością się opłaci i pozwoli znacząco podnieść komfort życia.

Podsumowanie

Okna RW 50 dB to okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej, które potrafią zredukować hałas nawet o 50 decybeli. Ich zastosowanie przekłada się na wyraźną poprawę klimatu akustycznego w mieszkaniu i pozwala stworzyć prawdziwą oazę ciszy nawet przy bardzo ruchliwych ulicach czy torowiskach.

Kluczowe znaczenie mają tu grubsze szklenia, dodatkowe zestawy szybowe, a także perfekcyjnie dopasowane i absolutnie szczelne ramy okienne. To właśnie zapewnia osiągnięcie wysokiego współczynnika izolacyjności akustycznej rzędu 50 dB dla tych okien.

Okna dźwiękoszczelne RW 50 dB to rozwiązanie, które swoją ceną na pewno przewyższa zwykłe okna. Niemniej ich zakup i montaż to świetna inwestycja dla osób poszukujących skutecznej ochrony przed nadmiernym hałasem z zewnątrz. Pozwalają one radykalnie poprawić jakość życia i odpoczywać w upragnionej ciszy.

Biorąc pod uwagę rosnące zanieczyszczenie akustyczne w dużych miastach, okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej RW 50 dB mają bardzo dobrą perspektywę rozwoju. Warto więc rozważyć ich zakup jako inwestycję we własny komfort i zdrowie.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Szare okna - Najlepsze okna w kolorze szarym
 2. Okucie okna uchylnego - Okucia do okien plastikowych
 3. Skraplanie okien: Jak zapobiec skraplaniu wody na oknach?
 4. Parcie wiatru na ścianę - Strefy obciążenia wiatrem, Polska
 5. Okna Trocal | Profil Trocal 76 - Najlepsze Okna na Rynku
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Grzegorz Jasiński
Grzegorz Jasiński

Jestem monterem stolarki otworowej z wieloletnim doświadczeniem. Dzielę się praktycznymi poradami dotyczącymi montażu, regulacji i konserwacji okien, drzwi, bram garażowych i rolet.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły