Regulacja okien PVC docisk - Jak ustawić okna plastikowe na zimę

Regulacja okien PVC docisk - Jak ustawić okna plastikowe na zimę
Autor Bogusława Sokołowska
Bogusława Sokołowska12 grudnia 2023 | 7 min

Regulacja okien PVC docisk jest kluczowym elementem prawidłowego działania okien z PVC. Od tego, jak mocno przylegają skrzydła do ościeżnicy, zależy w dużej mierze izolacyjność termiczna okien oraz ich szczelność. Dlatego bardzo ważne jest, aby docisk był prawidłowo wyregulowany, zwłaszcza przed nadejściem chłodniejszej pory roku.

Kluczowe wnioski:
  • Zbyt słaby docisk powoduje nieszczelność okien i utratę ciepła z pomieszczenia.
  • Zbyt mocny docisk utrudnia otwieranie i zamykanie okien.
  • Poziomo ustawione skrzydła gwarantują równomierny docisk na całym obwodzie okna.
  • Wymiana okien to dobry moment na sprawdzenie i ewentualną korektę siły docisku.
  • Poprawnie wyregulowany docisk okien przekłada się na komfort i oszczędności w domu.

Jak sprawdzić docisk okien

Aby sprawdzić docisk okien, wystarczy przyłożyć do szczeliny między skrzydłem a ościeżnicą kartkę papieru i spróbować ją przesunąć w górę i w dół. Regulacja okien PVC docisk powinna być taka, że kartka papieru powinna lekko zaczepiać w tej szczelinie, ale jednocześnie dać się łatwo wyciągnąć.

Można również sprawdzić docisk na całym obwodzie okna, wciskając np. spinacz biurowy w szczelinę przy zamkniętym oknie i sprawdzając, czy wszędzie docisk jest podobny. Jeśli w jednym miejscu spinacz swobodnie wchodzi w szczelinę, a w innym ledwo mieści się lub wcale - oznacza to zbyt dużą różnicę w sile docisku.

Warto też zwrócić uwagę, czy przy mocniejszym pchaniu lub ciągnięciu za uchwyt nie dochodzi do odkształceń w płaszczyźnie skrzydła lub powstawania większych szpar. Byłoby to oznaką zbyt słabego docisku.

Pomiar luzów

Regulacja okien PVC docisk powinna być na tyle precyzyjna, że przy prawidłowym ustawieniu luz między skrzydłem a ościeżnicą nie powinien przekraczać 2-3 mm. Dokładny pomiar tej odległości można wykonać przy pomocy szczelinomierza.

Jak wyregulować docisk okien

Regulacja docisku okien odbywa się za pomocą specjalnych ekscentrycznych blach dociskowych, które znajdują się w górnej i dolnej części ościeżnicy. Po odkręceniu śrub mocujących, blachy te można przesuwać, zmieniając siłę dociśnięcia skrzydła do ramy okiennej.

Kluczową rolę odgrywa tutaj precyzyjne ustawienie górnych blach dociskowych - ich poluzowanie lub dokręcenie pozwala regulować docisk na całej wysokości skrzydła. Dolne blachy służą jedynie do drobnych korekt.

Po zakończeniu regulacji należy dokładnie dokręcić wszystkie śruby mocujące i sprawdzić szczelność okna. Jeśli okaże się, że mimo regulacji występują nieszczelności, być może konieczna będzie wymiana okien.

Nawet najlepsze okna wymagają systematycznej kontroli i regulacji docisku, aby zapewnić optymalne parametry i długą żywotność.

Czytaj więcej: Okna Vetrex - wysokiej jakości okna dostosowane do Twoich potrzeb

Kiedy docisk okien jest za słaby?

Zbyt słaby docisk okien objawia się kilkoma niepokojącymi symptomami. Po pierwsze - powstawaniem nieszczelności, przez które uchodzi ciepłe powietrze z pomieszczenia. Zjawisko to nasila się zwłaszcza zimą lub przy silnym wietrze.

Innym objawem jest trzaskanie skrzydeł podczas otwierania/zamykania okna lub przy podmuchach wiatru. Dochodzi wtedy do odkształceń i przemieszczania skrzydła.

Jeszcze jedną oznaką zbyt słabego docisku jest zbyt duży luz między skrzydłem a ościeżnicą, sięgający 5-6 mm i więcej. W skrajnych przypadkach, przy mocniejszym popychaniu skrzydła, może ono nawet wyskakiwać z prowadnic.

Ustawienie okien na zimę

Aby zapobiec tym problemom, regulacja okien PVC docisk powinna być przeprowadzona przed nadejściem chłodów, w ramach przygotowania okien do sezonu zimowego. Pozwoli to zminimalizować ryzyko utraty ciepła i wystąpienia przeciągów.

Kiedy docisk okien jest za mocny?

Regulacja okien PVC docisk - Jak ustawić okna plastikowe na zimę

Zbyt mocny docisk również prowadzi do problemów z funkcjonowaniem okien. Przede wszystkim utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia, otwieranie i zamykanie skrzydeł. W skrajnych przypadkach może prowadzić do uszkodzenia okuć lub zniszczenia uszczelek.

Mocny docisk oznacza także większy opór przy przesuwaniu skrzydła i większe obciążenie mechanizmów okien. W perspektywie kilku lat użytkowania może to skutkować intensywniejszym zużyciem i koniecznością wcześniejszej wymiany okien.

Innym objawem zbyt dużego dociśnięcia jest występowanie szpar tylko w górnej lub dolnej części okna - co wskazuje, że docisk nie jest równomierny na całej wysokości skrzydła.

Objawy zbyt słabego docisku okien Objawy zbyt mocnego docisku okien
- nieszczelności i utrata ciepła - trudności w otwieraniu i zamykaniu okien
- trzaskanie skrzydeł - ryzyko uszkodzenia okuć i uszczelek
- zbyt duży luz przy skrzydle - nierównomierny docisk na obwodzie okna

Czy poziomość okna wpływa na docisk?

Zdecydowanie tak. Prawidłowe ustawienie pionu i poziomu okna ma kluczowe znaczenie dla równomiernego rozłożenia siły docisku na całym obwodzie okna. Tylko wtedy można uzyskać optymalną szczelność i łatwość obsługi okien.

Jeśli okno jest pochylone lub skrzywione, docisk z jednej strony będzie zbyt mocny, a z drugiej zbyt słaby. W skrajnych przypadkach skrzydło może wręcz odstawać od ościeżnicy i powstawać duże szpary. Dlatego przed regulacją okien PVC docisk zawsze należy sprawdzić ich pion i poziom.

W razie potrzeby, korekta ustawienia okna w płaszczyźnie pionowej i poziomej powinna odbywać się przed regulacją siły docisku. Pozwoli to uzyskać optymalne efekty.

Jak ustawić docisk podczas wymiany okien

Montaż nowych okien to najlepszy moment na dokładną regulację okien PVC docisk. Warto poinstruować ekipę montującą, by po zamontowaniu okien w ościeżach zwróciła szczególną uwagę na precyzyjne ustawienie docisku.

Kluczowe znaczenie ma przy tym regulacja górnych blach dociskowych - właśnie one decydują o optymalnym dociśnięciu skrzydła do ramy na całej wysokości. Od tego zależy późniejsza szczelność i funkcjonalność okien.

Po zamontowaniu okien warto samemu sprawdzić docisk na każdym skrzydle, a w razie potrzeby poprosić ekipę montażową o korektę. Pozwoli to uniknąć problemów w przyszłości i cieszyć się idealnie działającymi oknami przez długie lata.

Podsumowanie

Artykuł omawia zagadnienie regulacji docisku w oknach z PVC, która jest kluczowa dla zapewnienia ich optymalnej szczelności i funkcjonalności. Przedstawia sposoby sprawdzenia siły docisku i objawy świadczące o tym, że jest on zbyt słaby lub zbyt mocny.

Czytelnik dowie się, jak za pomocą prostych metod i narzędzi wyregulować docisk w istniejących oknach tak, aby zminimalizować ryzyko utraty ciepła zimą. Pozna także zasady prawidłowego ustawienia docisku podczas wymiany okien na nowe.

Artykuł podkreśla, jak ważne jest wypoziomowanie okna dla zapewnienia równomiernego rozłożenia siły docisku na całym obwodzie. Omawia również konieczność cyklicznych kontroli i ewentualnych korekt ustawień, aby okna zachowały optymalną szczelność przez długie lata.

Lektura tekstu pozwoli czytelnikowi samodzielnie dokonać podstawowej regulacji okien PVC docisk we własnym domu i przygotować okna do sezonu zimowego. Znajdzie tu wiele cennych porad praktycznych w tym zakresie.

Najczęstsze pytania

Zaleca się, aby docisk w oknach sprawdzać przynajmniej dwa razy w roku - przed sezonem zimowym oraz przed letnim. Optymalny moment to również wymiana okien. Dodatkowo po silnych wiatrach lub intensywnych opadach deszczu warto zwrócić uwagę, czy okna nie zaczęły przeciekać.

Do regulacji docisku okien potrzebne będą klucz imbusowy lub krzyżakowy do odkręcenia śrub mocujących elementy okuć oraz wkrętak płaski do obracania blach dociskowych i korekty ich położenia. Przydatny będzie także poziomnica do kontroli ustawienia okna.

Aby sprawdzić czy okno jest dobrze wypoziomowane, należy przyłożyć do ościeżnicy poziomnicę. Należy to zrobić na krzyż w kilku punktach obwodu ościeżnicy. Jeśli bańka powietrza nie jest dokładnie pośrodku na każdym ramieniu poziomnicy, znaczy to, że okno jest źle wypoziomowane.

Przy prawidłowo wyregulowanym docisku luz ten nie powinien przekraczać 2-3 mm. Im mniejszy tym lepiej, ale zbyt mały luz utrudnia obsługę okna. Dokładny pomiar można wykonać szczelinomierzem.

Zbyt luźny docisk powoduje nieszczelności i niepotrzebną utratę ciepła z pomieszczenia. Z kolei zbyt mocno dociśnięte okno może ulec trudnemu otwarciu lub nawet uszkodzeniu. W obu przypadkach oznacza to problemy i dodatkowe koszty naprawy lub wymiany okien.

5 Podobnych Artykułów

  1. Szare okna - Najlepsze okna w kolorze szarym
  2. Lampa z regulowanym ramieniem – Funkcjonalność i styl: jak wybrać idealną lampę?
  3. Biurko 90x50 – Dlaczego warto wybrać ten rozmiar dla biura domowego?
  4. Nie przepłacaj za logo: świetne elektronarzędzia w przystępnej cenie – wiertarko-wkrętarka ORLLO
  5. Jasność w Twoim narożniku: Odkryj sekrety stylowego wnętrza!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Bogusława Sokołowska
Bogusława Sokołowska

Jestem projektantką wnętrz specjalizującą się w doborze stolarki otworowej. Doradzam w kwestii wyboru okien, drzwi, bram i rolet, które będą pasować do aranżacji i stylu wnętrz.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły