Naprawa rolet - jak naprawić rolety wewnętrzne?

Naprawa rolet - jak naprawić rolety wewnętrzne?
Autor Bogusława Sokołowska
Bogusława Sokołowska13 września 2024 | 3 min

Rolety wewnętrzne to naprawdę praktyczne i estetyczne produkty, które chronią nasze wnętrza przed słońcem oraz zapewniają prywatność. Na ogół cechują się one niezłą jakością, ale jak każde mechaniczne urządzenie mogą ulec uszkodzeniu. Co zrobić w takiej sytuacji i jak sobie poradzić z tym problemem?

Jak naprawić roletę wolnowiszącą?

Roleta wolnowisząca jest jednym z najprostszych i najpopularniejszych rozwiązań w wielu domach - wyjaśnia Krzysztof Czechowski - producent rolet rzysmkich z Łodzi. Niestety, mimo to czasem może ulec uszkodzeniu. Wpływają na nie chociażby zerwane sznurki, zablokowany mechanizm zwijający czy niechciane przesunięcie materiału. Jeśli zauważymy, że roleta nie zwija się prawidłowo, to niezbędne jest dokładne sprawdzenie mechanizmu zwijającego. Nierzadko wystarczy dokładnie oczyścić mechanizm i nasmarować go, aby przywrócić jego należyte działanie. Jeśli problemem jest zerwany sznurek, to możemy go wymienić, kupując jakościowy zamiennik w sklepie z artykułami do rolet. Przy przesunięciu materiału na rolce delikatnie rozwińmy roletę i poprawmy jego ułożenie, upewniając się, że tkanina jest prawidłowo naciągnięta.

Jak naprawić roletę w kasecie?

Naprawa rolet w kasecie może wymagać od nas nieco więcej pracy, zwłaszcza jeśli chodzi o dostęp do mechanizmu ukrytego w kasecie. Jeśli roleta przestała działać w należyty sposób, to pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy kaseta nie jest zablokowana. W tym celu musimy delikatnie otworzyć obudowę i oczyścić wnętrze z potencjalnych zanieczyszczeń. Często problemem może być też zużyty mechanizm zwijający. W takim przypadku obligatoryjna będzie jego wymiana na nowy. Warto zwrócić uwagę, aby nowy mechanizm był kompatybilny z naszą roletą. Dzięki temu roleta będzie w stanie ponownie działać bez zarzutu.

Jak naprawić rolety dzień noc?

Rolety dzień noc to niebywale funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala na precyzyjną regulację ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Głównym problemem, który może wystąpić w przypadku tych rolet, jest bez wątpienia nieprawidłowe przesuwanie się pasów materiału lub zacinający się mechanizm regulacji. Aby naprawić ten problem, musimy sprawdzić, czy mechanizm regulacji działa płynnie. Jeśli zauważymy zacinanie się, należy go nasmarować albo wymienić. Przy przesunięciu pasów materiału trzeba delikatnie rozwinąć roletę i poprawić ich ułożenie, upewniając się, że pasy są równo rozmieszczone i nie ma zbyt dużych luzów. W przypadku bardziej skomplikowanych uszkodzeń, do których zaliczamy chociażby pęknięcie prowadnic, konieczny może być zakup nowych rolet bądź skorzystanie z pomocy specjalistów.

Jak naprawić rolety rzymskie?

Naprawa rolet rzymskich może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeśli uszkodzeniu uległ mechanizm podnoszenia. W przypadku rolet rzymskich jednym z najczęstszych problemów jest zerwany sznurek bądź taśma, która odpowiada za podnoszenie i stopniowe opuszczanie materiału. Jeśli zauważymy, że roleta nie podnosi się tak jak wcześniej, to należy sprawdzić, czy wszystkie sznurki są na swoim miejscu i czy nie są poplątane. W przypadku zerwania sznurka, musimy go jak najszybciej wymienić na nowy, upewniając się, że jest odpowiedniej długości i grubości. Jeśli problemem jest zacinający się mechanizm, warto go starannie oczyścić i nasmarować. Dzięki temu roleta powinna zostać skutecznie naprawiona.

Jak naprawić rolety plisowane?

Naprawa rolet plisowanych może wymagać od nas nieco więcej cierpliwości. Dosyć częstym problemem jest bowiem zacięcie się mechanizmu lub uszkodzenie plisowanego materiału, a poradzenie sobie z nimi wcale nie jest takie proste. Jeśli roleta nie rozwija się w prawidłowy sposób, to koniecznie sprawdźmy, czy mechanizm nie jest zablokowany przez kurz lub inne niechciane zanieczyszczenia. W przypadku zagniecenia materiału możemy spróbować delikatnie go wyprostować, używając do tego celu niskotemperaturowego żelazka przez bawełnianą ściereczkę. Jeśli problemem jest zerwany sznurek, to obowiązkowo musimy go wymienić, dbając o to, aby nowy sznurek był właściwie naciągnięty i solidnie zamocowany.

5 Podobnych Artykułów

  1. Szare okna - Najlepsze okna w kolorze szarym
  2. Lampa szkło dmuchane – jak wprowadzić stylowe światło do wnętrz?
  3. Biały płot – Stylowe ogrodzenie do Twojego ogrodu: jakie są jego zalety?
  4. Decyduj o kolorze: Jaki kolor ścian do przedpokoju? Sprawdź nasze zdjęcia!
  5. Biel i elegancja: Stylowe i funkcjonalne białe panele ścienne
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Bogusława Sokołowska
Bogusława Sokołowska

Jestem projektantką wnętrz specjalizującą się w doborze stolarki otworowej. Doradzam w kwestii wyboru okien, drzwi, bram i rolet, które będą pasować do aranżacji i stylu wnętrz.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.50 Liczba głosów: 2

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły