Montaż okien plastikowych - Prawidłowy montaż okien

Montaż okien plastikowych - Prawidłowy montaż okien
Autor Piotr Adamski
Piotr Adamski12 grudnia 2023 | 7 min

Montaż okien plastikowych jest kluczowym etapem przy wymianie lub montażu nowych okien. Od prawidłowego montażu zależy szczelność okien, ich trwałość oraz izolacyjność termiczna i akustyczna. Dlatego warto zwrócić uwagę na kluczowe aspekty tego procesu i uniknąć typowych błędów. Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki dotyczące prawidłowego montażu okien plastikowych.

Kluczowe wnioski:
  • Sprawdź otwór okienny przed montażem pod kątem wymiarów i pionu ścian.
  • Ustaw ościeżnice dokładnie w pionie i poziomie.
  • Uszczelnij szczelnie połączenia okien z ościeżami.
  • Zamontuj parapety zewnętrzne i wewnętrzne.
  • Pamiętaj o prawidłowym montażu rolety i innych akcesoriów.

Otwory okienne przed montażem

Przed przystąpieniem do montażu okien plastikowych należy dokładnie sprawdzić wymiary oraz kształt otworów okiennych. Pozwoli to uniknąć problemów z dopasowaniem nowych okien. Kluczowe jest zmierzenie szerokości, wysokości i głębokości każdego z otworów. Wszelkie nierówności czy odchylenia od pionu lub poziomu trzeba wcześniej wyrównać.

Otwory okienne muszą mieć odpowiednią szerokość, by po zamontowaniu okien pozostała przestrzeń na tzw. szczelinę dylatacyjną. Najczęściej powinna ona wynosić 10-20 mm z każdej strony. Umożliwi to swobodne rozszerzanie się okien pod wpływem temperatury.

Bardzo ważne jest także sprawdzenie pionu i poziomu ościeży. Nawet niewielkie odchylenia mogą utrudnić prawidłowe ustawienie okien i późniejsze ich funkcjonowanie. Do pomiaru wykorzystuje się poziomicę lub pion murarski. Jeśli ściany są mocno skośne, trzeba je wcześniej prostować.

Uszczelnianie nierówności w otworach

Wszelkie nierówności, ubytki czy pęknięcia w ościeżach należy starannie wypełnić, np. szpachlówką lub pianką poliuretanową. Pozwoli to na równe i szczelne osadzenie ościeżnic okiennych. Trzeba też usunąć wszelkie luźne tynki lub farby.

Po zatarciu i wyschnięciu kitów i szpachli powierzchnię ościeży należy przeszlifować papierem ściernym. Uzyskamy wtedy gładką powierzchnię ułatwiającą montaż okien i ich uszczelnianie.

Sprawdzenie pionu ościeżnic okiennych

Kolejnym istotnym etapem jest sprawdzenie, czy ościeżnice dostarczonych okien są idealnie wyprofilowane i wykonane pod kątem prostym. Nawet niewielkie odchyłki mogą utrudnić montaż i pogorszyć szczelność połączeń.

Do sprawdzenia ościeżnic używa się kątowników, poziomnic i pionów. Trzeba zwrócić uwagę na przekątne - jeśli długości przekątnych się różnią, oznacza to że ościeżnica jest skrzywiona.

Oczywiście drobne odchylenia da się skorygować podczas montażu okien. Jednak jeśli błąd jest zbyt duży, lepiej odesłać ościeżnice do producenta celem wykonania poprawek.

Sprawdzanie profili przed montażem

Warto też dokładnie obejrzeć profil ościeżnicy i skrzydeł okiennych pod kątem rys, pęknięć czy niedokładności.

Należy zwrócić uwagę na dolną część ościeżnicy - czasem zbiera się tam woda opadowa. Wilgoć może z czasem powodować korozję i uszkodzenia profili.

Czytaj więcej: Wysokość okna balkonowego - Wymiary drzwi i okien balkonowych

Ustawienie okien w otworach

Montaż okien plastikowych zaczynamy od ustawienia ościeżnicy w przygotowanym otworze okiennym. musi ona dokładnie przylegać do ościeży ze wszystkich stron. Szczeliny montażowe należy wypełniać klinami lub podkładkami dystansowymi, które następnie usuwamy.

Ościeżnicę mocujemy za pomocą specjalnych kotew rozporowych lub kołków rozporowych. Te ostatnie lepiej stosować w przypadku ścian z betonu komórkowego, cegły dziurawki lub bloczków gazobetonowych. Kotwy świetnie sprawdzają się przy montażu okien w ścianach z cegły pełnej, betonu lub pustaków ceramicznych.

Do montażu okien plastikowych nie należy używać gwodzi ani śrub. Grozi to pękaniem profili pod wpływem rozszerzalności termicznej

Liczbę i rozstaw mocowań dobiera się zgodnie z zaleceniami producenta. Zwykle na jedną stronę ościeżnicy przypada 5-8 punktów kotwienia. Bardzo istotne jest, aby mocowania były idealnie wypoziomowane i nie deformowały ramy okiennej.

Uszczelnianie i łączenie okien z ościeżami

Montaż okien plastikowych - Prawidłowy montaż okien

Kolejny ważny etap to uszczelnienie i zaizolowanie połączeń między ościeżnicą okienną a ościeżem. Do tego celu używa się najczęściej pianki poliuretanowej. Alternatywą są taśmy rozprężne, wełna mineralna lub elastyczne sznury dylatacyjne.

Piankę aplikuje się w szczelinę między oknem a murem, a następnie pozostawia do swobodnego spienienia i stwardnienia. Nadmiar spienionej pianki można później zeszlifować nożykiem.

Inną metodą jest wstępne uszczelnienie szczeliny taśmami dylatacyjnymi, a następnie wypełnienie reszty pianką. Zapobiega to zbytniemu spływaniu pianki w głąb szczeliny.

Szpalety okienne

Ostatnim etapem wykańczania ościeży jest osadzenie tzw. szpalet okiennych. Są to elementy maskujące połączenie okna z murem od strony wewnętrznej. Szpalety mogą być wykonane z drewna, PVC lub płyt gipsowo-kartonowych.

Szpalety montuje się na kołki rozporowe lub konstrukcję z profili stalowych. Muszą przylegać szczelnie do ościeżnicy, ale nie mogą jej uszkodzić lub utrudniać działania. Między szpaletą a oknem zachowuje się szczelinę dylatacyjną 5-10 mm.

Zabezpieczenie i uszczelnienie parapetów

Bardzo ważnym elementem wykończenia okien są parapety - zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne. Te pierwsze zabezpieczają przed zaciekami wody i izolują przed mostkiem termicznym.

Parapety zewnętrzne wykonuje się najczęściej z blachy, aluminium lub wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Montowane są na specjalnie przygotowanych wspornikach lub profilach parapetowych.

Parapet wewnętrzny pełni głównie funkcję estetyczną i wykańczającą. Wykonuje się go z konglomeratów, kamienia, a nawet drewna. Osadza się go na piankę montażową lub kotwy rozporowe umieszczone w ościeżu.

Rodzaj parapetu Materiał Funkcja
Zewnętrzny Blacha, tworzywa sztuczne Izolacja termiczna, ochrona przed zaciekami
Wewnętrzny Kamień, drewno, konglomeraty Wykończenie i estetyka

Montaż rolet i akcesoriów okiennych

Ostatnią czynnością podczas montażu nowych okien jest instalacja dodatkowych akcesoriów i osprzętu. Należą do nich przede wszystkim rolety i żaluzje, które montuje się już po zamontowaniu i uszczelnieniu okien.

Rolety zewnętrzne montujemy w specjalnie przystosowanych do tego skrzynkach. Mocujemy je bezpośrednio do ramy okiennej lub elewacji budynku. Bardzo ważne jest uszczelnienie połączenia skrzynki rolety z ościeżnicą, aby nie dopuścić do przecieków wody.

Żaluzje fasadowe lub wewnętrzne montujemy już po całkowitym wykończeniu ościeży i otworów okiennych. Mocujemy je zazwyczaj bezpośrednio do ramy okiennej lub sufitu. Istotne jest zachowanie możliwości łatwego demontażu rolet w celu np. mycia szyb.

  • Rolety i żaluzje montujemy po całkowitym zamontowaniu i uszczelnieniu okien.
  • Mocujemy je do ramy okiennej lub elewacji tak, aby można je było w razie potrzeby zdemontować.

Podsumowanie

Prawidłowy montaż okien plastikowych jest kluczowy, aby zapewnić szczelność i trwałość okien. Najważniejsze jest sprawdzenie otworów i ościeżnic przed montażem - wszelkie nierówności i uszkodzenia trzeba naprawić. Okna powinny być idealnie wypoziomowane, wyprofilowane pod kątem prostym i mocowane specjalnymi kotwami do ścian.

Bardzo istotne jest staranne uszczelnienie połączeń okien z ościeżami za pomocą pianki poliuretanowej i taśm. Trzeba też pamiętać o montażu parapetów, które chronią przez zaciekami wody i mostkami termicznymi. Na koniec instalujemy rolety i inne akcesoria, zapewniając możliwość ich demontażu.

Prawidłowy montaż okien plastikowych wymaga doświadczenia i przestrzegania wielu zasad. Najlepiej zlecić go sprawdzonej ekipie, która zadba o szczelność, izolację termiczną i akustyczną. Błędy na tym etapie mogą skutkować przeciekami, roszeniem szyb i większymi rachunkami za ogrzewanie.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci lepiej zrozumieć poszczególne etapy montażu okien i kwestie, na które warto zwrócić uwagę. W razie dodatkowych pytań, jesteśmy do dyspozycji w komentarzach.

5 Podobnych Artykułów

  1. Szare okna - Najlepsze okna w kolorze szarym
  2. Biurko 90x50 – Dlaczego warto wybrać ten rozmiar dla biura domowego?
  3. Jasność w Twoim narożniku: Odkryj sekrety stylowego wnętrza!
  4. Nowoczesny design: Białe listwy schodowe w modnych aranżacjach
  5. Biel koloru 9003 - świadomy wybór barwy we wnętrzach
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Piotr Adamski
Piotr Adamski

Jestem technologiem produkcji stolarki otworowej. Dzielę się wiedzą na temat różnych rodzajów i systemów okien, drzwi i bram garażowych. Wyjaśniam zalety poszczególnych rozwiązań.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły