Wysokość okna balkonowego - Wymiary drzwi i okien balkonowych

Wysokość okna balkonowego - Wymiary drzwi i okien balkonowych
Autor Grzegorz Jasiński
Grzegorz Jasiński12.12.2023 | 5 min.

Okno balkonowe wysokość jest kluczowym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę podczas projektowania balkonu oraz doboru drzwi i okien. Od tego parametru zależy nie tylko wygoda korzystania z balkonu, ale również jego wygląd i funkcjonalność.

Kluczowe wnioski:
 • Standardowa wysokość okien balkonowych to ok. 220-250 cm.
 • Zbyt niskie okno balkonowe może ograniczać widoczność i dostęp światła dziennego.
 • Wysokie okna poprawiają widok na zewnątrz, ale trudniej je umyć.
 • Optymalna wysokość okna balkonowego zależy od wysokości balustrady.
 • Okno powinno sięgać minimum 150 cm od podłogi, aby zapewnić wygodny dostęp.

Określenie optymalnej wysokości okna balkonowego

Okno balkonowe wysokość jest jednym z kluczowych parametrów, które należy wziąć pod uwagę podczas projektowania balkonu. Od tego, jaką wysokość będzie miało okno balkonowe, zależy bowiem nie tylko estetyka, ale przede wszystkim funkcjonalność i wygoda korzystania z balkonu.

W praktyce najczęściej spotykana standardowe wymiary drzwi balkonowych dwuskrzydłowych to wysokość w przedziale 220-250 cm. Jest to wysokość, która zapewnia zarówno dobry widok na zewnątrz, jak i wygodny dostęp do wnętrza balkonu.

Zalecenia dotyczące optymalnej wysokości

Co do zasady drzwi balkonowe szerokość powinna wynosić minimum 150 cm od podłogi. Pozwala to na swobodne przejście przez drzwi osobom dorosłym bez konieczności schylania się.

Okno nie powinno sięgać samego sufitu, aby zostawić przestrzeń na ewentualną zabudowę rolet lub żaluzji. Górna część okna powinna znajdować się ok. 20 cm poniżej sufitu.

Jakie są standardowe wymiary okien balkonowych

Wymiary okna balkonowego są ściśle związane z gabarytami samych drzwi prowadzących na balkon. W praktyce najczęściej spotykane standardowe rozmiary to:

 • drzwi jednoskrzydłowe o szerokości 80-100 cm,
 • drzwi dwuskrzydłowe o łącznej szerokości 160-200 cm.

Jeśli chodzi o standardowe wymiary drzwi balkonowych jednoskrzydłowych, to zazwyczaj mają one długość 210-250 cm. Natomiast w przypadku drzwi dwuskrzydłowych wysokość jest taka sama.

Czytaj więcej: ABA Wiktorczyk Czarków - Okna i Drzwi

Wysokość okna balkonowego a wygoda użytkowania

Właściwie dobrana wysokość okna balkonowego ma kluczowe znaczenie dla wygody korzystania z balkonu. Jeśli okno będzie zbyt niskie, utrudni to chociażby wyglądanie albo otwieranie go w celu wietrzenia.

Z tego powodu standardową wysokością drzwi balkonowych uznaje się minimum 150 cm, licząc od poziomu podłogi. Umożliwia to obserwację otoczenia oraz ewentualne wychylanie się przez okno.

Dobre praktyki na etapie projektowania

Na etapie projektowania balkonu warto pamiętać, żeby drzwi balkonowe wymiary były dopasowane do jego wymiarów i przeznaczenia. Niskie okna z pewnością nie będą dobrym rozwiązaniem na dużych i przestronnych tarasach czy balkonach.

Wady i zalety niskich okien balkonowych

Wysokość okna balkonowego - Wymiary drzwi i okien balkonowych

Niskie okna balkonowe posiadają zarówno pewne zalety, jak i wady. Do plusów można zaliczyć m.in. względy bezpieczeństwa, ponieważ niższe okno utrudnia wypadnięcie. Ponadto łatwiej je umyć.

Do wad należą natomiast: gorszy widok na zewnątrz, utrudniony dostęp światła dziennego do pomieszczeń oraz niewygoda w korzystaniu (konieczność pochylania się). Dlatego standardem są wymiary okien balkonowych pozwalające na swobodny dostęp osoby dorosłej.

Kompromisowe rozwiązania

W niektórych sytuacjach dobrym wyjściem są drzwi tarasowe dwuskrzydłowe wymiary, które łączą oba skrzydła: stałe z niskim oknem oraz otwierane z wyższym. Pozwala to np. na bezpieczne wietrzenie, zachowując komfort użytkowania.

Jak dobrać wysokość okna balkonowego do balkonu

Aby poprawnie dobrać wysokość okna balkonowego, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych parametrów. Przede wszystkim wymiary samego balkonu, rozplanowanie oraz przeznaczenie.

Rodzaj balkonu Zalecana wysokość okna balkonowego
Mały (do 6 m2) 150-180 cm
Standardowy (6-12 m2) 180-220 cm
Duży - taras (powyżej 12 m2) 220-250 cm

Ponadto trzeba wziąć pod uwagę standardową wysokość balustrady. Okna tarasowe wymiary powinny być nieco niższe, aby zapewnić estetyczny wygląd balkonu jako całości.

Czy okno balkonowe może być za wysokie

Zbyt wysokie wysokość drzwi balkonowych od podłogi również niesie za sobą pewne wady, na które warto zwrócić uwagę. Po pierwsze utrudniają one utrzymanie czystości okien, ponieważ trudniej je umyć.

Po drugie mogą pogarszać widoczność zarówno z wnętrza mieszkania, jak i samego balkonu. Z tego powodu standardowo podwójne drzwi balkonowe mają wysokość 220-250 cm, co zapewnia optymalne proporcje.

Najważniejsza jest złota zasada, aby okna i drzwi balkonowe zawsze dopasować do gabarytów i przeznaczenia całego balkonu. Tylko wtedy będą funkcjonalne oraz estetyczne.

Podsumowanie

Okno balkonowe wysokość jest kluczowym parametrem, od którego zależą zarówno funkcjonalność, jak i estetyka balkonu. Standardowo standardowe wymiary drzwi balkonowych dwuskrzydłowych mieszczą się w przedziale 220-250 cm, co zapewnia wygodę użytkowania.

Należy jednak pamiętać, żeby drzwi balkonowe szerokość od podłogi wynosiła minimum 150 cm. Pozwoli to dorosłym osobom swobodnie przejść przez drzwi. Bardzo ważne jest też idealne dopasowanie okno balkonowe wymiary do rozmiarów całego balkonu.

Zbyt małe lub zbyt duże wymiary okna balkonowego mogą pogarszać zarówno widoczność, jak i funkcjonalność. Dlatego kluczem jest zachowanie umiaru i proporcji przy wyborze konkretnych wymiary drzwi balkonowych.

Balkon z oknami i drzwiami o odpowiednich wymiarach będzie nie tylko wygodny, ale również elegancki i estetyczny. Warto więc poświęcić czas na precyzyjne zaplanowanie wszystkich parametrów.

Najczęściej zadawane pytania

Optymalna wysokość okna balkonowego mieści się zazwyczaj w przedziale od 150 do 250 cm, w zależności od wielkości balkonu. Minimum 150 cm zapewnia wygodne wejście i wyjście, natomiast ok. 220-250 cm pozwala na dobrą widoczność na zewnątrz.

Zarówno jedno-, jak i dwuskrzydłowe okna balkonowe mają swoje zalety. Te pierwsze zajmują mniej miejsca, dwuskrzydłowe są bardziej funkcjonalne. Warto dobrać rodzaj okna do wielkości balkonu i indywidualnych potrzeb.

Standardowe wymiary zarówno okien, jak i drzwi balkonowych, to: szerokość 80-200 cm przy wysokości 210-250 cm. Dokładne wymiary warto jednak dobrać do konkretnego projektu.

Tak, coraz popularniejszym rozwiązaniem są drzwi balkonowe wykonane w całości ze szkła. Zapewniają świetną widoczność i doświetlają pomieszczenia. Ważne jednak, aby szkło było bezpieczne i miało atesty.

Balustrada powinna optycznie komponować się z oknami i drzwiami balkonowymi. Najlepiej, gdy jej wysokość jest nieco większa od wysokości okna, np. o 20 cm. Liczy się też kolor i styl balustrady.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Szare okna - Najlepsze okna w kolorze szarym
 2. Okucie okna uchylnego - Okucia do okien plastikowych
 3. Skraplanie okien: Jak zapobiec skraplaniu wody na oknach?
 4. Parcie wiatru na ścianę - Strefy obciążenia wiatrem, Polska
 5. Okna MS: opinie, Słupsk, więcej niż okna
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Grzegorz Jasiński
Grzegorz Jasiński

Jestem monterem stolarki otworowej z wieloletnim doświadczeniem. Dzielę się praktycznymi poradami dotyczącymi montażu, regulacji i konserwacji okien, drzwi, bram garażowych i rolet.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły