Ciepły montaż okna to coraz popularniejsza metoda montażu, która zapewnia lepszą izolację termiczną i akustyczną. Polega na starannym uszczelnieniu i zaizolowaniu wraz z ościeżnicą miejsca styku okna z murem, dzięki czemu do wnętrza nie dostaje się zimne powietrze, a ciepłe nie ucieka na zewnątrz.
Kluczowe wnioski:- Ciepły montaż poprawia komfort cieplny w domu i obniża rachunki za ogrzewanie.
- Metoda wymaga specjalistycznej wiedzy i materiałów, ale koszty są niewielkie w porównaniu do korzyści.
- Okna montowane na ciepło są bardziej szczelne i lepiej izolowane od tradycyjnych.
- Ciepły montaż chroni konstrukcję okna i przedłuża jego żywotność.
- Inwestycja w ciepły montaż okien szybko się zwraca dzięki oszczędnościom na ogrzewaniu.
Ciepły montaż okien krok po kroku
Decydując się na ciepły montaż okien, warto zapoznać się z kilkoma kluczowymi krokami tego procesu. Pozwoli to lepiej zrozumieć, na czym polega ta metoda i ułatwi współpracę z ekipą montażową.
Pierwszym etapem jest przygotowanie ościeży. Należy bardzo dokładnie oczyścić miejsce montażu okna z resztek zaprawy, kurzu i innych pozostałości. W niektórych przypadkach konieczne będzie również wyrównanie powierzchni ościeża.
Uszczelnienie pianką montażową
Kolejnym krokiem przy montażu okien na ciepło jest uszczelnienie szczeliny między ościeżem a ościeżnicą okienną za pomocą pianki poliuretanowej. To bardzo istotny element ciepłego montażu, decydujący o parametrach termicznych okna.
Piankę aplikuje się po obwodzie ościeżnicy, a następnie montuje parapety wewnętrzne i zewnętrzne. Po związaniu pianki można przystąpić do wykańczania ościeży - szpachlowania i malowania. Ostatnim etapem jest regulacja okuć i sprawdzenie prawidłowego działania okna.
Jak przygotować otwór okienny pod ciepły montaż?
Aby ciepły montaż okien przyniósł zamierzony efekt, otwór w ścianie musi być odpowiednio przygotowany. Kluczowe znaczenie ma wymiar otworu, który powinien być dostosowany do wymiaru zamawianego okna.
Różnice nie powinny przekraczać 2 cm z każdej strony. Zbyt duże luki między oknem a ościeżem utrudnią bowiem skuteczne zaizolowanie i uszczelnienie montażu. Wskazane jest też, aby krawędzie otworu były równe i gładkie – ułatwi to montaż okna i uszczelnianie pianą.
Korytowanie progów
W przypadku montażu okien na ciepło w nowym budownictwie zaleca się także wykonanie specjalnych wkładek z XPS pod progiem okiennym. Pozwala to na ciągłość izolacji termicznej w tym newralgicznym miejscu.
Alternatywnie można zastosować także piankę PUR wpuszczaną pod progami w technologii tzw. korytowania. W starszych budynkach należy oczyścić i wyrównać krawędzie otworu oraz usunąć ewentualne mostki termiczne.
Czytaj więcej: Szprosy wiedeńskie - rodzaje, zdjęcia, cennik
Dobór materiałów do ciepłego montażu okien
Aby montaż okien spełniał wymagania ciepłego montażu, konieczny jest dobór odpowiednich materiałów. Przede wszystkim okna powinny charakteryzować się bardzo dobrymi parametrami izolacyjności termicznej. Minimalne wymagania to współczynnik U okna poniżej 1,1 W/m2K.
Niezwykle istotna jest również jakość pianki montażowej, którą uszczelnia się szczelinę między oknem a murem. Należy stosować wyłącznie pianki poliuretanowe dedykowane do montażu okien, o niskim współczynniku przenikania ciepła.
Pianka montażowa | λ max = 0,036 W/mK |
Okno z ciepłą ramką dystansową | Uw ≤ 0,8 W/m2K |
Dodatkowo można zastosować taśmy rozprężne, które dodatkowo uszczelniają i wypełniają ewentualne niedoskonałości w szpaletach.
Uszczelnianie i izolowanie okien montowanych na ciepło
Kluczowym elementem ciepłego montażu okien jest staranne uszczelnienie i zaizolowanie miejsca styku okna z ościeżem. W przeciwnym razie zimne powietrze będzie dostawać się do wnętrza, a ciepłe uciekać na zewnątrz, generując straty energii.
Podstawowym materiałem izolacyjnym jest w tym przypadku pianka poliuretanowa, którą aplikuje się w szczelinę między ościeżnicą okienną a murem. Jest ona dobrym izolatorem termicznym, a po związaniu tworzy trwałe i elastyczne uszczelnienie.
Uszczelnianie taśmami rozprężnymi
Oprócz pianki bardzo przydatne są specjalne taśmy rozprężne. Rozszerzają się one po aplikacji, szczelnie wypełniając ewentualne niedoskonałości w ościeżach. Dodatkowo chronią przed wilgocią i przeciągami.
Montaż okien na ciepło wymaga więc zastosowania kilku produktów uszczelniających, aby zagwarantować szczelność połączenia okno-ościeże. Tylko wtedy można mówić o skutecznej izolacji termicznej.
Montaż parapetów w oknach na ciepło
Bardzo ważnym elementem wykończenia przy montażu okien na ciepło jest montaż parapetów wewnętrznych i zewnętrznych. Mają one nie tylko walory estetyczne i praktyczne, ale odgrywają też istotną rolę w kwestii izolacyjności termicznej.
Dlatego zaleca się wybór parapetów z materiałów o niskiej przewodności cieplnej (np. kamień, laminaty HPL). Montuje się je już po nałożeniu pianki PUR i ewentualnie po zamontowaniu specjalnych profili podparapetowych.
Parapety stanowią istotny element ciepłego montażu, uszczelniając miejsce łączenia okna z ościeżem i zapobiegając powstawaniu mostków termicznych.
Pielęgnacja okien zamontowanych w systemie ciepłym
Ciepły montaż okien zapewnia lepszą izolacyjność, ale wymaga też odpowiedniej pielęgnacji, by zachować dobre parametry na długie lata. Przede wszystkim nie należy nadmiernie obciążać mechanicznie połączenia okno-ościeże.
Nie zaleca się więc montowania na oknach ciężkich firanek czy rolet. W przypadku uszkodzenia izolacji termicznej lub pojawienia się nieszczelności, należy jak najszybciej je usunąć, by nie dopuścić do pogorszenia parametrów ciepłego montażu.
Regularna kontrola szczelności połączeń i drobne naprawy pozwolą cieszyć się doskonałą izolacyjnością przez wiele lat od momentu montażu okien na ciepło.
Podsumowanie
Decydując się na ciepły montaż okien, warto wiedzieć, na czym dokładnie polega ta metoda montażu. Przede wszystkim chodzi o bardzo staranne uszczelnienie i zaizolowanie miejsca styku okna z ościeżem, tak by między oknem a murem nie było żadnych szpar i szczelin.
Do tego służy specjalna pianka poliuretanowa, a także dodatkowe materiały uszczelniające. Montaż na ciepło wymaga też zastosowania okien o bardzo dobrych parametrach izolacyjności termicznej i montażu odpowiednich parapetów.
Taki montaż okien na ciepło, choć pracochłonny, zapewnia znakomitą izolację termiczną i akustyczną. Połączenie okno-ościeże jest absolutnie szczelne, więc ciepło nie ucieka z domu, a chłód nie dostaje się do wnętrza.
To przekłada się na bardziej komfortowe warunki w domu i konkretne oszczędności, dzięki mniejszym rachunkom za ogrzewanie zimą. Ciepły montaż okien to zdecydowanie inwestycja, która się opłaca.