polis.com.pl

Detoks cyfrowy: jak odzyskać koncentrację w świecie Internetu?

Detoks cyfrowy: jak odzyskać koncentrację w świecie Internetu?

W naszym cyfrowym, niezwykle rozbudowanym świecie coraz trudniej jest skupić się nam na codziennych czynnościach osobistych i zawodowych. Badania naukowe pokazują, że ludzka zdolność koncentracji maleje, co jest konsekwencją wielu czynników, zwłaszcza technologii. A jest to niezwykle ważna sprawa, bo przydatna jest nie tylko w pracy zawodowej – nawet grając w vulkan spiele lub w ulubione gry wideo powinieneś być w stanie się szybko i skutecznie skoncentrować.

A w obliczu tej trudności ważne jest zrozumienie czynników wpływających na koncentrację i odkrycie strategii, które mogą pomóc ją poprawić.

Jak się lepiej skupiać?

Musimy zacząć od czegoś absolutnie podstawowego. Najpierw powinieneś zrozumieć, czym w ogóle jest koncentracja. W pewnym uproszczeniu jest to funkcja poznawcza, która obejmuje zdolność człowieka do utrzymania uwagi na jednym zagadnieniu, bez pozwalania sobie na jej odwrócenie.

Ale czy wiesz o tym, że istnieją dwa rodzaje uwagi? Oto one:

  • Uwaga bierna: mimowolna i spontaniczna. Jest to związane ze świadomością tego, co dzieje się wokół nas, na przykład, gdy ktoś trąbi na kogoś w ruchu ulicznym. W tym momencie Twoja uwaga kieruje się ku temu wydarzeniu.
  • Aktywna: uwaga ukierunkowana i dobrowolna, której utrzymanie wymaga wysiłku umysłowego, tzn. zahamowania myśli lub działań mogących powodować rozproszenie uwagi.

Rzeczywiście, czasami skupienie się na czymś wymaga dużego wysiłku. Pomyślmy o czymś codziennym, na przykład o sytuacji, gdy musisz skończyć jakieś zadanie w pracy, a w tym samym czasie twój telefon komórkowy pika, informując Cię o kilku wiadomościach, albo gdy słychać głośny hałas prac budowlanych na sąsiedniej ulicy. To może być trudne, nieprawdaż?

Kilka czynników wpływających na koncentrację

Aby zrozumieć, jak się lepiej skupić, niezbędna jest znajomość zewnętrznych i wewnętrznych czynników środowiskowych, które mogą mieć wpływ na koncentrację. Ważne jest, aby lepiej zrozumieć każdy z nich, aby móc opracować strategie walki z nimi.

Zaburzenia psychiczne

Trudności z koncentracją mogą być problemem zdrowia psychicznego. Zaburzenia depresyjne i lękowe powodują zaburzenia chemiczne w mózgu, które dodatkowo powodują dysfunkcje poznawcze, takie jak problemy z pamięcią, szybkością przetwarzania informacji, nieuwagą i brakiem koncentracji.

Sen

Niedobór snu powoduje zmiany w aktywacji mózgu i połączeniach między neuronami, co może prowadzić do problemów z pamięcią i koncentracją. Ponadto, jeśli człowiek śpi mniej, niż potrzebuje, czuje się bardziej zmęczony, rozdrażniony i niespokojny, co negatywnie wpływa na jego zdolność koncentracji zarówno na pracy, jak i na zajęciach rekreacyjnych.

Głód

Kiedy mózgowi wyczerpią się źródła energii, jego funkcja kontrolowania ciała zostaje upośledzona. Powoduje to negatywne skutki w układzie nerwowym, takie jak zawroty głowy, wahania nastroju i trudności z koncentracją.

Hałasy zewnętrzne

W dużych ośrodkach miejskich przez cały dzień często słychać hałas ruchu ulicznego, odgłosy przelatujących samolotów, trwające prace budowlane, głośne zachowania sąsiadów itp. Może to stanowić duży problem dla osób, które mają trudności z koncentracją.

Sieci społecznościowe

Korzystanie z mediów społecznościowych, zwłaszcza smartfonów, stało się dla wielu osób wręcz uzależnieniem. Ciągła potrzeba publikowania i wiedzy o tym, co publikują inni, utrudnia koncentrację i skupienie, ograniczając zdolność rozumowania i produktywność.

Dzieje się tak, ponieważ mózg uwalnia dopaminę, substancję chemiczną związaną z przyjemnością i nagrodą, za każdym razem, gdy korzystamy z mediów społecznościowych. Wyrzut dopaminy sprawia, że chcemy powtórzyć dane zachowanie, co tworzy błędne koło, które jeszcze bardziej utrudnia nam unikanie telefonów i koncentrowanie się na codziennych czynnościach.

Nadmierne zmartwienia

Ciągłe zamartwianie się może wywoływać stres, zwiększać poziom hormonów takich jak kortyzol i adrenalina, co powoduje niepokój, przyspieszone bicie serca, pocenie się i oczywiście brak koncentracji.

Wskazówki pozwalające lepiej się koncentrować

Aby nauczyć się skupiać uwagę, niezbędna jest znajomość kilku strategii, które pomogą Ci poprawić koncentrację w życiu codziennym. Oto najlepsze z nich:

WskazówkaOpis
Stwórz sobie spokojne otoczenieW przypadku problemów z hałasem zewnętrznym zaleca się, w miarę możliwości, stworzenie otoczenia, które redukuje te bodźce, zapewniając większą ciszę i spokój.
Unikaj technologicznych czynników rozpraszającychJeśli to możliwe, trzymaj telefon komórkowy poza zasięgiem ręki, gdy musisz skupić się na konkretnym zadaniu.
Ćwicz uważnośćMedytacja oparta o uważność jest doskonałą techniką poprawiającą koncentrację i skupienie. Uważność polega na umiejętności całkowitego skupienia się na chwili obecnej. W tym scenariuszu obawy dotyczące przeszłości i przyszłości ustępują miejsca zaawansowanej świadomości „tego co tu i teraz”, która obejmuje percepcję uczuć, wrażeń i otoczenia.
Skup się na jednej czynnościPorzuć ideę wykonywania wielu zadań na raz. Jeżeli masz trudności z koncentracją, zaleca się, abyś koncentrował się na jednej czynności naraz, ponieważ zmniejsza to ryzyko rozproszenia uwagi.
Wyśpij się dobrzeJeśli Twoim celem jest poprawa koncentracji i masz trudności ze spaniem przez wymaganą liczbę godzin, zaleca się skoncentrowanie się na higienie snu (praktyki i nawyki, które pomagają poprawić jakość snu oraz ułatwiają zasypianie).

Poza tym nie zapominaj o jeszcze jednej kwestii – pozwalaj swojemu umysłowi na odpoczynek. Jeśli intensywnie nad czymś pracujesz lub się uczysz, co kilkadziesiąt minut pozwól mu zająć się czymś innym lub w ogóle niczym. Poświęć kilka minut na spacer (choćby wyjście na balkon celem przewietrzenia się), popatrz na chmury lub po prostu zajmij się czymś relaksującym. To naprawdę pomaga!

5 Podobnych Artykułów

  1. Drewniana pergola tarasowa – jak zbudować własną pergolę na tarasie?
  2. Blacha trapezowa – szerokie zastosowanie i niezawodność
  3. Jak przeprowadzić przegląd instalacji elektrycznych i uniknąć kosztownych usterek
  4. Jaka pianka do montażu parapetów? Poznaj najważniejsze właściwości
  5. Nexbau - okna, drzwi, bramy - Wolsztyn
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Bogusława Sokołowska
Bogusława Sokołowska

Jestem projektantką wnętrz specjalizującą się w doborze stolarki otworowej. Doradzam w kwestii wyboru okien, drzwi, bram i rolet, które będą pasować do aranżacji i stylu wnętrz.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

Detoks cyfrowy: jak odzyskać koncentrację w świecie Internetu?