Witraż okno - Okna witraż - Witraz okna - Witraż okna

Witraż okno - Okna witraż - Witraz okna - Witraż okna
Autor Pamela Kołodziej
Pamela Kołodziej12.12.2023 | 6 min.

Witraż okno to dekoracyjny element, który dodaje wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

Kluczowe wnioski:
  • Witraże w oknach tworzą piękne wzory i gry świateł.
  • Dają poczucie prywatności, nie ograniczając dostępu światła.
  • Występują w wielu kolorach i kształtach.
  • Montaż witraży jest stosunkowo prosty i niedrogi.
  • Można zamówić gotowe witraże lub zaprojektować własny wzór.

Witraże dekoracyjne do okien

Witraż okno to niezwykle efektowny element dekoracyjny, który można z powodzeniem zastosować we wnętrzach domów i mieszkań. Piękne, kolorowe witraże wprowadzają do pomieszczenia wyjątkowy nastrój i klimat. Dodają przestrzeni lekkości i tajemniczości, przy jednoczesnym zachowaniu dostępu światła dziennego.

Witraże okienne występują w wielu kolorach, kształtach i wzorach. Można wybrać gotowe panele witrażowe lub zlecić wykonanie autorskiego projektu. Wszystko zależy od upodobań i charakteru aranżowanego wnętrza.

Rodzaje witraży do okien

Najpopularniejsze rodzaje to witraże klejone, formowane oraz ołowiane. Różnią się one techniką wykonania oraz ceną.

Witraże klejone składają się z kolorowych elementów ze szkła, które łączone są za pomocą specjalnych folii. Jest to najtańsza, a zarazem najmniej trwała technika. Szacunkowy koszt wynosi około 100-300 zł za m2.

Witraże formowane powstają w wyniku łączenia ze sobą szklanych elementów o różnych kształtach i kolorach. Połączone ze sobą tworzą artystyczną całość. Cena waha się od 300 do 1000 zł za m2.

Najdroższe, ale i najbardziej efektowne są witraże ołowiane. Wykonywane są ze szkła antycznego lub artystycznego, które łączone jest za pomocą profili ołowianych lutowanych na gorąco. Koszt takiego witraża to zwykle 1500-5000 zł za m2.

Okna z witrażami - wzory i kolory

Witrażowe okna można spotkać zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i utrzymanych w stylu klasycznym czy rustykalnym. Kluczowe jest dobranie odpowiedniego wzoru, który będzie korespondował z wystrojem pomieszczenia.

W przypadku aranżacji nowoczesnych polecana jest geometryczna abstrakcja - motywy geometryczne, koła, kwadraty w jednolitych, stonowanych kolorach. We wnętrzach klasycznych sprawdzą się witraże z motywami roślinnymi lub o tematyce sakralnej w kolorach ciepłych - czerwieniach, brązach, złocie. Natomiast w stylu rustykalnym najlepiej będą prezentować się motywy wiejskie - kwiaty polne, krajobrazy.

Styl wnętrza Rodzaj witraża
Nowoczesny Geometryczny, abstrakcyjny
Klasyczny Roślinny, sakralny
Rustykalny Krajobrazowy, kwiatowy

Czytaj więcej: Okna z nawiewnikami - Wentylacja okien plastikowych - Wywietrznik do okna

Witraże do okien - ceny i rodzaje

Chcąc wstawić witraż okna we własnym domu, należy się liczyć z pewnymi kosztami. Największy wpływ na cenę ma technika wykonania oraz stopień skomplikowania projektu.

Najtańszą opcją są gotowe panele ze szkła klejonego, których cena za 1 m2 waha się od 100 do 300 zł. Można je kupić w sklepach z materiałami budowlanymi lub zamówić przez internet.

Znacznie droższe są autorskie projekty, zwłaszcza te wykonane w technice witrażu ołowianego. Tutaj trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 1500-5000 zł za m2. Warto jednak, bo otrzymujemy niepowtarzalny, artystyczny element, który będzie zdobił wnętrze przez lata.

Najważniejsze jest, aby dopasować wzór i styl witraża do charakteru wnętrza. Wówczas ten niezwykły element stanie się jego ozdobą.

Jak zamontować witraż w oknie

Witraż okno - Okna witraż - Witraz okna - Witraż okna

Montaż witraża w oknie nie jest skomplikowaną czynnością. Oczywiście zawsze lepiej zlecić go fachowcowi, jednak przy odrobinie zdolności manualnych można poradzić sobie samemu.

Kluczowe jest przygotowanie miejsca. Należy wyjąć skrzydło okienne z futryny, oczyścić ramę oraz usunąć ewentualne wypukłości i nierówności. Następnie na czystą powierzchnię nakłada się warstwę silikonu akrylowego, na którą kładziemy wcześniej przycięty panel z witrażem. Całość dociska się, a po wyschnięciu silikonu montuje skrzydło okienne z powrotem.

Montaż witraża klejonego przebiega w analogiczny sposób. Równie łatwo można samodzielnie wstawić witraż formowany, zakupiony w zestawie gotowym do montażu.

Gdzie kupić gotowe witraże okienne

Poszukując gotowych witraży, warto zajrzeć do sklepów z materiałami budowlanymi - tam zwykle znajdziemy tańsze modele paneli ze szkła klejonego. Również w marketach typu Leroy Merlin, Castorama, OBI można natrafić na witraże okienne w atrakcyjnych cenach.

Bogatszy wybór mają sklepy internetowe, specjalizujące się w tego typu produktach. Oferują one szeroką gamę wzorów i rozmiarów, także tych wykonanych w droższych technikach - formowanych czy ołowianych. Przy zakupie przez internet trzeba jednak doliczyć koszty przesyłki do ceny witraża.

Na gotowe witraże warto również wybrać się do pracowni witrażowych. Często mają one w ofercie tańsze, mniej skomplikowane projekty, które można nabyć od ręki, bez ponoszenia dodatkowych kosztów transportu.

Witraże okienne na zamówienie - wzory

Osoby poszukujące wyjątkowych, autorskich wzorów witraży powinny zdecydować się na zamówienie projektu na wymiar. Najpierw należy wybrać technikę - klejoną, formowaną lub ołowianą, następnie ustalić budżet i przedstawić artyście swoje oczekiwania co do kolorystyki i motywu witraża.

Projektanci witraży dysponują bogatym portfolio gotowych wzorów, które można wykorzystać lub zmodyfikować wedle życzenia. Istnieje również możliwość stworzenia projektu zupełnie od podstaw, idealnie komponującego się z wystrojem danego wnętrza. Witraż o niepowtarzalnym wzorze będzie wyjątkową ozdobą okna na długie lata.

Podsumowanie

Artykuł szczegółowo omawia zagadnienie witraży okiennych. Dowiadujemy się, że są one niezwykle efektownym elementem dekoracyjnym, dodającym wnętrzu wyjątkowego charakteru. Prezentowane są różne style i rodzaje witraży - od nowoczesnych, abstrakcyjnych po klasyczne z motywami roślinnymi. Omówione zostały także poszczególne techniki wykonania od najtańszych paneli klejonych po drogie witraże ołowiane.

Kolejna część porusza kwestię kosztów. Podane są przybliżone ceny witraży w zależności od zastosowanej technologii produkcji. Dowiadujemy się, że najtaniej kosztują gotowe panele (100-300 zł/m2), a najdrożej autorskie projekty w technice ołowianej (1500-5000 zł/m2).

Następnie artykuł omawia sposoby montażu witraży okiennych. Okazuje się, że nie jest to skomplikowana czynność i przy odrobinie wprawy można wykonać ją samodzielnie. Na koniec wskazane są miejsca, gdzie można zakupić gotowe witraże oraz zamówić wykonanie autorskiego projektu na wymiar.

Artykuł dostarcza wszelkich niezbędnych informacji osobom zainteresowanym zakupem i montażem witraży w oknach. Pozwala podjąć świadomą decyzję co do wyboru rodzaju, wzoru i kolorystyki tych niezwykłych elementów dekoracyjnych.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Szare okna - Najlepsze okna w kolorze szarym
  2. Okucie okna uchylnego - Okucia do okien plastikowych
  3. Skraplanie okien: Jak zapobiec skraplaniu wody na oknach?
  4. Jakie okucia do okien - ranking i poradnik wyboru
  5. Okna Trocal | Profil Trocal 76 - Najlepsze Okna na Rynku
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Pamela Kołodziej
Pamela Kołodziej

Jestem architektką wnętrz. Projektując aranżację mieszkań, zwracam szczególną uwagę na dobór odpowiednich okien, drzwi i rolet. Udzielam porad w tym zakresie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły