polis.com.pl

Prysznic bez brodzika we wnęce – czy to dobry pomysł?

Prysznic bez brodzika we wnęce – czy to dobry pomysł?
Autor Bogusława Sokołowska
Bogusława Sokołowska

14 stycznia 2025

Jednym z ostatnich trendów przy projektowaniu łazienek jest pozbywanie się brodzików pod prysznicami. Czy odpływ zamontowany w podłodze to rzeczywiście dobry wybór? Jak zrobić to dobrze? Jakie są plusy i minusy? Odpowiedzi na te pytania odkryjesz poniżej!

Prysznice bez brodzika – hit w modernistycznych wnętrzach

Świat architektury wnętrz potrafi zmieniać się naprawdę dynamicznie. Jednym z trendów, który nieprzerwanie zyskuje na popularności, bez wątpienia są kabiny prysznicowe, które nie są wyposażone w klasyczny brodzik. We wnęce prysznicowej woda ścieka więc bezpośrednio na odpowiednio przygotowaną podłogę, w której znajduje się odpływ.

Ten typ pryszniców ma tak samo wielu zwolenników, jak i przeciwników. To właśnie dlatego, zanim zabierzesz się za projektowanie swojej łazienki i zaopatrzysz się w niezbędne produkty, powinieneś poznać najważniejsze zalety i wady takiego rozwiązania.

Plusy pryszniców bez brodzika – dlaczego warto na nie stawiać?

Ogromnym atutem pryszniców bez brodzika jest łatwy dostęp. Nie odnajdziesz tu bowiem progu, co może być ulgą dla osób z niepełnosprawnościami, które mają problemy z samodzielnym poruszaniem się lub pokonywaniem stopni.

Brak brodzika to również mniej czyszczenia – pozostaje tylko dbać o baterię, podłogę, a także samą kabinę prysznicową. Wybierając wysokiej jakości produkty i armaturę, na przykład ze sklepu https://sevante.pl/pl/, będziesz mógł liczyć na świetną wytrzymałość i odporność, co jeszcze mocniej ułatwi regularną konserwację.

Pozbycie się brodzika powiększa optycznie łazienkę, dodaje mu lekkości i podkreśla minimalistyczny charakter. Wspominając zresztą o samym designie, takie rozwiązanie daje ci spore pole manewru. Prysznice bez brodzika są uznawane za nowoczesne i stylowe.

Druga strona medalu – jakie są wady pryszniców bez brodzika we wnęce?

Jeśli masz w planach inwestycję w prysznic bez brodzika, nazywany też prysznicem walk-in, musisz być świadomy potencjalnych problemów wynikających z takiego rozwiązania. Jednym z nich są kłopoty, które mogą pojawić się w kontekście odpływu wody. Jego ukierunkowanie musi być przemyślane, a podłoga musi być w odpowiedni sposób nachylona.

Wszelkie błędy popełnione przy projektowaniu i realizacji mogą sprawić, że woda nie będzie spływać w odpowiedni sposób, a to znacznie zmniejszy komfort lub narazi cię na dodatkowe koszty.

Brak brodzika oznacza, że woda będzie spływać bezpośrednio na podłogę, ścianami prysznica oraz łączeniami pomiędzy kabiną i podłogą. To właśnie dlatego musisz być absolutnie pewny, że cała instalacja jest szczelna.

Przed zamontowaniem takiego prysznica upewnij się również, że konstrukcja domu czy bloku mieszkalnego nie będzie narażona na przeciekającą wodę. Inaczej możesz narazić się nie tylko na straty, ale i na spore zagrożenie związane z trwałością elementów nośnych.

Taki prysznic jest również droższy przez konieczność dostosowania instalacji wodno-kanalizacyjnej, przygotowania szczegółowego projektu i wykonania specjalistycznych prac montażowych. Warto mieć to na uwadze.

Czy i kiedy warto wybrać prysznic we wnęce bez brodzika?

Czy usuwanie brodzika i przeprojektowanie prysznica to gra warta świeczki? Wszystko zależy od priorytetów. Jeśli posiadasz małą łazienkę i chcesz maksymalnie zagospodarować przestrzeń lub przynajmniej optycznie ją powiększyć, takie rozwiązanie może przypaść ci do gustu.

Rozważ je również w sytuacji, gdy lubisz minimalizm lub nowoczesne wnętrza, posiadasz budżet wymagany do dokładnego przeprowadzenia modernizacji, a budynek, w którym mieszkasz, nie będzie narażony na ewentualne przecieki. Ostatecznie jednak wszystko rozbija się o twój gust – w swoich czterech ścianach warto przede wszystkim stawiać na produkty i style, które będą podobały ci się na co dzień!

tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Bogusława Sokołowska
Bogusława Sokołowska

Jestem projektantką wnętrz specjalizującą się w doborze stolarki otworowej. Doradzam w kwestii wyboru okien, drzwi, bram i rolet, które będą pasować do aranżacji i stylu wnętrz.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

PoradyStyropian 5 cm - gdzie znajduje zastosowanie

Styropian 5 cm Mal–Drew sprawdza się zarówno przy lekkich pracach termoizolacyjnych, jak i jako uzupełnienie systemów o różnej grubości. Dzięki swoim właściwościom znajduje zastosowanie w takich obszarach jak izolacja cieplna ścian, podłóg czy stropów, gdzie nie występuje ryzyko związane ze zwiększeniem obciążenia. To optymalne rozwiązanie tam, gdzie liczy się efektywność, oszczędność miejsca i łatwy montaż.

PoradyPierwsze uruchomienie grilla gazowego - o czym należy pamiętać?

Grill gazowy to wygodne i wydajne narzędzie do przygotowywania potraw na świeżym powietrzu. Łatwość obsługi, szybkie nagrzewanie i precyzyjna kontrola temperatury sprawiają, że coraz więcej osób wybiera właśnie ten rodzaj grilla. Jednak pierwsze uruchomienie grilla gazowego wymaga zachowania kilku ważnych zasad, które mają wpływ nie tylko na bezpieczeństwo użytkowania, ale również na trwałość urządzenia i jakość przyrządzanych potraw.

Prysznic bez brodzika we wnęce – czy to dobry pomysł?