Duże okna do domu - Znajdź idealne okna większych rozmiarów

Duże okna do domu - Znajdź idealne okna większych rozmiarów
Autor Pamela Kołodziej
Pamela Kołodziej12.12.2023 | 6 min.

Okna duże cieszą się coraz większą popularnością wśród osób budujących lub remontujących domy. Pozwalają one wpuścić do wnętrza więcej światła dziennego, optycznie powiększyć pomieszczenia i stworzyć wrażenie przestronności. W artykule przyjrzymy się bliżej zaletom dużych okien, rodzajom konstrukcji, w których można je montować oraz aspektom, na które warto zwrócić uwagę przy ich wyborze i montażu.

Kluczowe wnioski:
 • Duże okna optycznie powiększają pomieszczenia i wpuścić więcej światła do wnętrza.
 • Najlepiej sprawdzą się w nowoczesnych konstrukcjach domów.
 • Trzeba pamiętać o właściwej izolacyjności, by nie tracić ciepła zimą.
 • Montaż dużych okien wymaga precyzji, by uniknąć problemów w przyszłości.
 • Warto rozważyć automatykę i systemy zacieniania, by w pełni wykorzystać ich potencjał.

Duże okna - jakie wybrać

Decydując się na duże okna do domu, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami, by trafnie dobrać ich rozmiar, materiał i sposób montażu. Przede wszystkim należy określić, do jakiego pomieszczenia będą przeznaczone i jaką funkcję mają spełniać.

Jeśli zależy Ci na jak największej ilości światła wpadającego do wnętrza, rozważ okna duże sięgające od podłogi aż po sufit. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się np. w salonie lub jadalni. Z kolei w sypialni czy łazience lepiej zdecydować się na nieco mniejsze wymiary, by zapewnić większą intymność.

Kolejny ważny element to materiał, z jakiego wykonane będą duże okna. Do wyboru są głównie: drewno, PVC lub aluminium. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety.

Drewno czy PVC?

Drewniane ramy okienne świetnie komponują się z naturalnymi wnętrzami urządzonymi w stylu rustykalnym. Są ciepłe w dotyku i dodają przytulności. Minusem jest ich podatność na wilgoć i zmienne warunki pogodowe, przez co mogą odkształcać się z czasem.

Okna PVC są znacznie bardziej odporne na czynniki zewnętrzne, łatwe w pielęgnacji i tańsze od drewna. Również świetnie izolują wnętrze, dzięki specjalnym wkładom termoizolacyjnym. Ich wadą jest dość "sztuczny" wygląd.

Montaż dużych okien w domu

Montaż dużych okien jest procesem wymagającym dużej precyzji i doświadczenia. Im większe okno, tym solidniejsza powinna być jego konstrukcja. Inaczej może ono z czasem ulegać odkształceniom pod wpływem wagi szyb, wiatru czy różnic temperatur.

Dlatego tak ważne jest, by montaż dużych okien powierzyć profesjonalnej ekipie, która zadba o właściwe osadzenie okien w ościeżach i ich idealne wypoziomowanie. To zagwarantuje poprawną pracę okuć i zawiasów przez długie lata użytkowania.

Niedokładnie zamontowane duże okna mogą z czasem ulegać deformacjom i przeciekom. Dlatego montaż lepiej zlecić fachowcom.

Koszt montażu dużych okien zwykle kształtuje się w granicach 500-800 zł za okno. Warto tę kwotę ponieść, by cieszyć się ich funkcjonalnością przez lata.

Czytaj więcej: Farba do malowania okien plastikowych - zmiana koloru ram okiennych

Wady i zalety dużych okien

Decydując się na montaż dużych okien, warto rozważyć zarówno ich wady, jak i zalety. Do najważniejszych plusów z pewnością należą:

 • Więcej światła dziennego wpadającego do wnętrz
 • Optyczne powiększenie pomieszczenia
 • Możliwość podziwiania widoków na zewnątrz

Z drugiej jednak strony, im większe okno, tym większe też wyzwania. Trzeba liczyć się z koniecznością zapewnienia:

+ lepszej izolacji termicznej + systemów zacieniania (markizy, rolety)
+ wzmocnienia konstrukcji budynku + starannego montażu

Bez tego inwestycja w duże przeszklenia może okazać się rozczarowaniem - zwłaszcza zimą, gdy będziemy mierzyć się ze zwiększonymi rachunkami za ogrzewanie.

Duże okna a koszty ogrzewania

Duże okna do domu - Znajdź idealne okna większych rozmiarów

Duże powierzchnie przeszklone potrafią znacząco zwiększyć zapotrzebowanie budynku na ciepło. Dlatego decydując się na okna duże, trzeba pamiętać o kilku kwestiach.

Przede wszystkim liczy się współczynnik przenikania ciepła U dla okien. Im mniejsza jego wartość, tym lepiej okno izoluje. Dobrze, gdy wynosi ok. 0,7-1 W/m2K.

Poza tym konieczne będzie też zastosowanie systemów zacieniających, np. zewnętrznych rolet, żaluzji czy markiz. Latem ochronią przed przegrzewaniem wnętrza, a zimą dodatkowo zatrzymają ciepło w środku.

Warto też zainwestować w inteligentną automatykę i czujniki temperatury, regulujące dopływ światła i ciepła przez okna. Pozwoli to zminimalizować straty energii.

Jak dbać o duże okna

Aby duże okna jak najdłużej zachowały funkcjonalność i estetyczny wygląd, wymagają systematycznej pielęgnacji. Mycie ramek 1-2 razy w roku specjalnymi środkami do okien pozwoli usunąć zanieczyszczenia i brud.

Niezwykle istotne jest też smarowanie okuć i zawiasów raz w roku smarem silikonowym. Zapobiegnie to ich skrzypieniu, a także wydłuży żywotność.

Warto również co jakiś czas kontrolować uszczelki między ościeżnicą a skrzydłem okiennym. W razie potrzeby należy je wymienić, by nie dopuścić do przecieków lub utraty ciepła na styku.

Dbanie o stan techniczny dużych okien to najlepszy sposób, by przez lata cieszyć się ich użytkowaniem. To też gwarancja oszczędności - zarówno jeśli chodzi o koszty energii, jak i potencjalnych napraw czy wymian.

Podsumowanie

Decydując się na duże okna do naszego domu, warto mieć świadomość zarówno zalet, jak i potencjalnych wad takiego rozwiązania. Z jednej strony okna sięgające od podłogi aż po sufit wpuszczą do środka mnóstwo światła dziennego i optycznie powiększą przestrzeń. Z drugiej jednak trzeba liczyć się ze zwiększonymi kosztami ogrzewania zimą i koniecznością montażu systemów przeciwsłonecznych latem.

Najważniejsze, by przy wyborze dużych okien do domu kierować się potrzebami konkretnego pomieszczenia i stylem aranżacji wnętrz. W małym mieszkaniu ogromne przeszklenia mogą przytłaczać i brakować im klimatu. W nowoczesnym, przestronnym salonie zaś staną się dominantą wystroju i wizytówką domu.

Bez względu na wybór, pamiętajmy że im okno większe, tym solidniejsza powinna być jego konstrukcja, montaż i późniejsze użytkowanie. Wysoka jakość materiałów, precyzyjny montaż, systematyczna konserwacja i pielęgnacja - to gwarancja, że duże okno posłuży nam przez długie lata.

Mamy nadzieję, że artykuł pozwolił sobie uświadomić najważniejsze kwestie związane z zakupem, montażem i pielęgnacją dużych okien. W razie jakichkolwiek pytań, pozostajemy do Państwa dyspozycji w komentarzach!

Najczęściej zadawane pytania

Nie ma jednoznacznych wytycznych co do optymalnych wymiarów dużych okien. Ważne, by dobrać je do wielkości i funkcji pomieszczenia. W salonie mogą sięgać nawet od podłogi do sufitu. W sypialni czy łazience wskazane są nieco mniejsze rozmiary zapewniające większą intymność.

Tak, duże przeszklenia mogą zwiększać zapotrzebowanie na energię cieplną, zwłaszcza zimą. Dlatego ważne jest, by zadbać o wysoką izolacyjność okien, montaż systemów przeciwsłonecznych i inteligentną automatykę regulującą ich pracę.

Przy dużych i ciężkich oknach kluczowe znaczenie mają wytrzymałe i solidne okucia. Sprawdzą się modele ze stali nierdzewnej lub metali nieżelaznych, z mocnymi zawiasami czopowymi. Ważna też odpowiednia ilość punktów zamykania rozmieszczonych na obwodzie okna.

Szczelność zapewnią przede wszystkim dobrej jakości uszczelki w ościeżnicy i skrzydle okiennym. Warto wybrać modele z EPDM lub TPE, odporne na działanie czynników atmosferycznych. Sam montaż również musi być wykonany bardzo dokładnie, z zachowaniem wszelkich luzów.

Średni koszt montażu dużych okien to 500-800 zł za sztukę. Warto jednak pamiętać, że im większe okno, tym bardziej skomplikowany i pracochłonny może być montaż, co ma wpływ na ostateczną cenę.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Szare okna - Najlepsze okna w kolorze szarym
 2. Okucie okna uchylnego - Okucia do okien plastikowych
 3. Skraplanie okien: Jak zapobiec skraplaniu wody na oknach?
 4. Parcie wiatru na ścianę - Strefy obciążenia wiatrem, Polska
 5. Okna Trocal | Profil Trocal 76 - Najlepsze Okna na Rynku
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Pamela Kołodziej
Pamela Kołodziej

Jestem architektką wnętrz. Projektując aranżację mieszkań, zwracam szczególną uwagę na dobór odpowiednich okien, drzwi i rolet. Udzielam porad w tym zakresie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły