Poszerzenia pod drzwi balkonowe - poszerzenia pod okna, okna z poszerzeniem

Poszerzenia pod drzwi balkonowe - poszerzenia pod okna, okna z poszerzeniem
Autor Piotr Adamski
Piotr Adamski12.12.2023 | 8 min.

Poszerzenia pod drzwi balkonowe to praktyczne rozwiązanie, które pozwala zwiększyć przestrzeń wejścia na balkon lub taras.

Kluczowe wnioski:
 • Poszerzenia pod drzwi balkonowe montuje się pod framugą, dzięki czemu zyskujemy więcej miejsca.
 • Poszerzenia mogą być wykonane z różnych materiałów, np. z płyty HDF czy konglomeratu.
 • Ważne jest, aby poszerzenie idealnie pasowało do drzwi balkonowych.
 • Montaż poszerzeń pod drzwi balkonowe nie jest skomplikowany i można go wykonać samodzielnie.
 • Poszerzenia podkreślają nowoczesny charakter wnętrza i poprawiają jego funkcjonalność.

Poszerzenia pod drzwi balkonowe - jakie wybrać

Poszerzenia pod drzwi balkonowe to praktyczne rozwiązanie, które pozwala powiększyć otwór drzwiowy prowadzący na balkon lub taras. Daje to nie tylko większą swobodę w przechodzeniu, ale też lepiej doświetla wnętrze mieszkania.

Wybierając poszerzenie pod drzwi balkonowe, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim poszerzenie powinno idealnie pasować do istniejącej framugi – zarówno pod względem wymiarów, jak i wyglądu. Najlepiej wybrać poszerzenie tego samego producenta co okna i drzwi balkonowe.

Materiał poszerzenia pod drzwi balkonowe

Poszerzenia pod drzwi na balkon wykonuje się najczęściej z:

 • PVC – lekkie i łatwe w montażu, odporne na warunki atmosferyczne;
 • Drewno – eleganckie, ale wymagające zabezpieczenia przed wilgocią;
 • Aluminium – wytrzymałe i nowoczesne.

Warto dobrać materiał poszerzenia do profili okiennych. Np. poszerzenie z PVC będzie pasowało do okien z PVC, a aluminiowe do okien aluminiowych.

Jak zaprojektować poszerzenia pod drzwi balkonowe

Aby poprawnie zaprojektować poszerzenie pod drzwi balkonowe, trzeba najpierw dokładnie zmierzyć istniejący otwór. Ważna jest szerokość, ale też wysokość – poszerzenie powinno dosięgać górnej krawędzi framugi.

Kolejny krok, to określenie, o ile cm chcemy poszerzyć wejście na taras lub balkon. Zazwyczaj poszerzenia mają szerokość od 5 do nawet 30 cm. Im mniejsza głębokość poszerzenia, tym łatwiej je zamontować.

Mając wymiary, można zamówić poszerzenie na wymiar w sklepie lub u producenta okien. Warto jednak zostawić drobny luz – ok. 0,5 cm – na finalne dopasowanie podczas montażu.

Najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie poszerzenia u tego samego producenta co okna balkonowe. Wtedy na pewno będzie idealnie komponować się z istniejącą stolarką.

Głębokość poszerzenia pod drzwi na taras

Wybierając głębokość, czyli szerokość poszerzenia pod drzwi na taras, warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

 • Rozmiar balkonu lub tarasu – im większa powierzchnia, tym szersze drzwi się przydadzą;
 • Wygodę użytkowania – szersze drzwi ułatwią np. wniesienie mebli ogrodowych;
 • Możliwości adaptacyjne – najlepiej wybrać najszersze poszerzenie, na jakie pozwala konstrukcja budynku.

Poszerzenie o szerokości 10-15 cm w zupełności wystarczy, jeśli mamy niewielki balkon. Natomiast przy większym tarasie lepiej wybrać poszerzenie 20-30 cm szerokości.

Czytaj więcej: Opinie o Aluprof: Bielsko, Oferty Pracy - opinie

Poszerzenia pod drzwi balkonowe - materiały i wymiary

Poszerzenia pod drzwi na balkon produkowane są w standardowych wymiarach dostosowanych do typowych rozmiarów stolarki okiennej i drzwiowej. Typowa wysokość poszerzeń to ok. 210-220 cm. Natomiast szerokość można dowolnie regulować już podczas montażu.

Materiał poszerzenia Typowe wymiary
PCV szerokość 7-30 cm
wysokość 210-220 cm
grubość profili ok. 5 cm
Aluminium szerokość 7-25 cm
wysokość 210-220 cm
grubość profili ok. 6 cm

Oprócz gotowych zestawów poszerzeń można także zamówić poszerzenie wykonane na wymiar konkretnego otworu drzwiowego. Warto to rozważyć zwłaszcza w przypadku nietypowo dużych lub małych drzwi balkonowych.

Grubość profili poszerzeń pod drzwi tarasowe

Standardowa grubość profili poszerzeń pod drzwi tarasowe wynosi około 4-6 cm w zależności od materiału. Im grubszy profil, tym bardziej stabilna będzie cała konstrukcja. Jednak zbyt grube profile mogą nie pasować stylistycznie do pozostałej stolarki.

Najgrubsze profile mają poszerzenia aluminiowe, które dodatkowo wzmacniane są specjalnymi wkładkami. Natomiast najcieńsze są poszerzenia z PCV o grubości ok. 4 cm.

Dobierając profil warto kierować się także względami praktycznymi – grubsze poszerzenie lepiej izoluje wnętrze mieszkania od zewnątrz, ale też bardziej zmniejsza powierzchnię balkonu.

Montaż poszerzeń pod drzwi prowadzące na balkon

Poszerzenia pod drzwi balkonowe - poszerzenia pod okna, okna z poszerzeniem

Montaż poszerzenia pod drzwi balkonowe nie należy do najbardziej skomplikowanych prac. Cały proces sprowadza się w zasadzie do wykonania następujących kroków:

 1. Demontaż skrzydeł drzwiowych;
 2. Usunięcie cokołu i ewentualnie fragmentu posadzki;
 3. Osadzenie poszerzenia w ościeżu i jego regulacja;
 4. Zamontowanie skrzydeł drzwiowych.

Najwięcej czasu zajmują prace przygotowawcze, czyli skucie cokołu i ew. posadzki. Sam montaż poszerzenia to już naprawdę szybka sprawa – mocuje się je specjalnymi kołkami, a następnie po prostu dokładnie reguluje, aby zlicowało się idealnie z istniejącą ościeżnicą.

Montaż poszerzeń pod drzwi balkonowe można wykonać we własnym zakresie, o ile oczywiście mamy minimalne doświadczenie w pracach budowlanych. Pozwala to sporo zaoszczędzić.

Po zamontowaniu i wyregulowaniu poszerzenia trzeba jeszcze wykonać niezbędne obróbki wykończeniowe – uzupełnić tynk lub glazurę wokół poszerzenia. To już ostania czynność przed ponownym zawieszeniem drzwi balkonowych.

Poszerzenia pod drzwi balkonowe - koszt i ceny

Na koszt poszerzeń pod drzwi balkonowe składa się przede wszystkim cena samego poszerzenia oraz stawka za montaż. Średnie ceny kształtują się następująco:

 • Poszerzenie z PCV – 150-450 zł / mb
 • Poszerzenie z aluminium – 250-600 zł / mb
 • Montaż poszerzenia – 250-500 zł

Oprócz podstawowych kosztów trzeba mieć na względzie jeszcze ewentualne dodatkowe opłaty, takie jak:

 • Demontaż starych drzwi i framugi;
 • Uzupełnianie posadzki i wykończenie ościeży;
 • Zakup i montaż parapetów i wykończeniówek.

Szacowany koszt kompleksowego montażu poszerzenia pod drzwi tarasowe zamyka się zwykle w przedziale 1000-2500 zł w zależności od rozmiaru i materiału poszerzenia.

Wariant poszerzenia Szacowany koszt
Poszerzenie PCV 16 cm ok. 1200 zł
Poszerzenie aluminiowe 20 cm ok. 1800-2000 zł

Koszty poszerzeń pod drzwi balkonowe – na co zwrócić uwagę

Dokładny koszt poszerzenia zależy od wielu czynników. Oprócz typowych składowych jak cena materiałów i robocizny, trzeba mieć na uwadze także:

 • Konieczność demontażu i ponownego montażu skrzydeł drzwiowych;
 • Zakres dodatkowych prac wykończeniowych;
 • Wymiary i stopień skomplikowania konstrukcji poszerzenia;
 • Sytuację na lokalnym rynku usług budowlanych.

Dlatego przed zamówieniem poszerzenia warto sprawdzić kosztorys u 2-3 wykonawców. To pozwoli określić realny koszt dostosowany do indywidualnego przypadku i wielkości inwestycji.

Poszerzenia pod drzwi tarasowe - porady praktyczne

Decydując się na montaż poszerzenia pod drzwi tarasowe, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które pomogą sprawnie doprowadzić inwestycję do końca:

 • Najlepiej zamawiać poszerzenie w tym samym sklepie lub u tego samego producenta co wykonane okna i drzwi. Wtedy na pewno będzie idealnie komponować się z istniejącą stolarką.
 • Przed montażem poszerzenia trzeba zdemontować skrzydła drzwi balkonowych. Warto je od razu odnowić lub wymienić na nowe.
 • Montaż poszerzeń pod drzwi tarasowe nie jest skomplikowany, ale lepiej zlecić go fachowcowi. Chyba że mamy doświadczenie w pracach budowlanych.
 • Poszerzenia warto wykończyć listwami i parapetami w tym samym kolorze i materiale co ramy okienne. Zapewni to spójny wygląd całej stolarki.
 • Po montażu poszerzenia trzeba pamiętać o wykonaniu niezbędnych poprawek i obróbek wykończeniowych w ościeżu.

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Państwu podjąć dobrą decyzję przy wyborze i montażu poszerzeń pod drzwi balkonowe. To naprawdę funkcjonalne i praktyczne rozwiązanie poprawiające komfort mieszkania.

Podsumowanie

Poszerzenia pod drzwi balkonowe to praktyczne rozwiązanie pozwalające zwiększyć przestrzeń wejścia na taras lub balkon. Montuje się je pod istniejącą framugą, dzięki czemu zyskujemy więcej miejsca i swobody w przechodzeniu przez drzwi.

Tego typu poszerzenia pod okna wykonuje się najczęściej z PVC, drewna lub aluminium. Ważne jest, aby idealnie komponowały się z montowaną stolarką okienną. Sam montaż poszerzeń nie należy do skomplikowanych prac, można go więc wykonać we własnym zakresie.

Kompleksowy koszt poszerzenia pod okno tarasowe to zwykle 1000-2500 zł w zależności od zastosowanych materiałów i rozmiaru konstrukcji. Najwięcej kosztują poszerzenia aluminiowe, najmniej – wykonane z PCV. Ale te drugie cechuje nieco gorsza izolacyjność.

Montując poszerzenia warto postawić na produkty renomowanych firm, najlepiej tych samych, które dostarczyły okna. Pozwoli to zachować spójność wizualną i funkcjonalną całej stolarki. To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie w przypadku poszerzeń okiennych.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Szare okna - Najlepsze okna w kolorze szarym
 2. Kołki i kotwy do montażu drzwi zewnętrznych - najlepsze rozwiązania
 3. Skraplanie okien: Jak zapobiec skraplaniu wody na oknach?
 4. Parcie wiatru na ścianę - Strefy obciążenia wiatrem, Polska
 5. Okna MS: opinie, Słupsk, więcej niż okna
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Piotr Adamski
Piotr Adamski

Jestem technologiem produkcji stolarki otworowej. Dzielę się wiedzą na temat różnych rodzajów i systemów okien, drzwi i bram garażowych. Wyjaśniam zalety poszczególnych rozwiązań.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły