Okna dźwiękoszczelne - Cena i opinie

Okna dźwiękoszczelne - Cena i opinie
Autor Piotr Adamski
Piotr Adamski12.12.2023 | 6 min.

Okno dźwiękoszczelne to specjalny rodzaj okna, który charakteryzuje się wysoką izolacyjnością akustyczną. Tego typu okna są skonstruowane w taki sposób, by maksymalnie tłumić hałasy dochodzące z zewnątrz, zapewniając ciszę i spokój we wnętrzu domu lub mieszkania.

Kluczowe wnioski:
 • Okna dźwiękoszczelne redukują hałasy nawet o 50 dB, znacząco poprawiając komfort akustyczny.
 • Montaż okien dźwiękoszczelnych nie różni się znacząco od montażu zwykłych okien.
 • Cena okien dźwiękoszczelnych jest wyższa niż okien standardowych, jednak inwestycja się opłaca.
 • Warto sprawdzić opinie innych użytkowników przed zakupem okien dźwiękoszczelnych.
 • Odpowiednio dobrane okno dźwiękoszczelne zapewni ciszę i spokój przez długie lata.

Okna dźwiękoszczelne - rodzaje i zastosowanie

Okna dźwiękoszczelne to specjalne okna zaprojektowane tak, aby zapewniać wysoką izolację akustyczną pomieszczeń. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie pożądane jest wyciszenie hałasów dochodzących z zewnątrz - na przykład przy ruchliwych ulicach, torowiskach czy lotniskach.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje okien dźwiękoszczelnych:

 • okna z podwójną lub potrójną szybą;
 • okna z asymetrycznymi skrzydłami i specjalnymi uszczelkami.

Okna dźwiękoszczelne stosuje się zazwyczaj w domach, biurach, hotelach, kinach, studiach nagraniowych - wszędzie tam, gdzie pożądane jest uzyskanie optymalnych warunków akustycznych.

Zalety okien dźwiękoszczelnych

Montaż specjalnych okien dźwiękoszczelnych daje szereg korzyści. Przede wszystkim istotnie obniżają one poziom hałasu w pomieszczeniach. Pozwalają stworzyć strefę ciszy i spokoju - to szczególnie ważne np. w sypialniach.

Okna dźwiękoszczelne poprawiają też komfort termiczny - lepiej izolują przed zimnem i upałami. Dodatkowo, dzięki wysokiej szczelności, ograniczają straty energii, obniżając rachunki za ogrzewanie zimą.

Jak działają okna dźwiękoszczelne?

Na czym polega "dźwiękoszczelność" specjalnie zaprojektowanych okien? Otóż konstrukcja tych okien maksymalnie utrudnia przenikanie fali dźwiękowej z zewnątrz do wnętrza pomieszczenia.

Osiąga się to poprzez zastosowanie szeregu rozwiązań technicznych. Przede wszystkim, w oknach dźwiękoszczelnych montuje się grubą, wielokomorową ramkę, wyłożoną od wewnątrz specjalnym materiałem pochłaniającym dźwięk. Wykorzystuje się też grubsze, cięższe szyby, bardzo szczelnie osadzone w ramie.

Często stosuje się potrójne szyby zasekurkowane, tworzące wyciszoną przestrzeń międzyszybową. Ponadto okna dźwiękoszczelne mają specjalne uszczelki, tłumiące hałasy nie tylko na obwodzie, ale też w miejscu styku skrzydeł i ościeżnicy.

Czytaj więcej: Opinie o pracy w Eko Okna - zarobki, forum, opinie o oknach

Okna dźwiękoszczelne - parametry i normy

Skuteczność wyciszenia okien dźwiękoszczelnych określa specjalny parametr - wskaźnik izolacyjności akustycznej RW wyrażony w decybelach [dB]. Im wyższa wartość tego parametru, tym lepsza ochrona przed hałasem.

Minimalne normy dla okien dźwiękoszczelnych określa norma PN-EN ISO 140- 3. Zgodnie z nią dla pomieszczeń o podwyższonych wymaganiach akustycznych (np. sypialnie) okna muszą zapewniać izolacyjność na poziomie RW=30-35dB. Oznacza to redukcję poziomu dźwięku z zewnątrz o 30-35 dB.

Wartość RW [dB] Redukcja hałasu
25-27 średnia
28-32 dobra
pow. 32 bardzo dobra

Najwyższą skutecznością izolacji (RW=45-47dB!) charakteryzują się specjalne okna wielokomorowe z potrójną lub poczwórną szybą.

Okna dźwiękoszczelne a cena - na co zwrócić uwagę

Okna dźwiękoszczelne - Cena i opinie

Inwestując w okna dźwiękoszczelne, należy liczyć się z tym, że ich cena będzie kilka razy wyższa niż zwykłych okien. Wynika to ze specjalnej, zaawansowanej technicznie konstrukcji, użycia droższych materiałów oraz pracochłonnego montażu.

Cena okien dźwiękoszczelnych jest jednak w pełni uzasadniona ich walorami użytkowymi. Krótko mówiąc: lepsza izolacja akustyczna wiąże się z wyższą ceną. Niemniej warto szukać producentów, którzy oferują optymalny stosunek jakości do ceny.

Warto pamiętać, że inwestycja w wysokiej klasy okna akustyczne zwraca się w postaci znacznego komfortu i ciszy we wnętrzach przez wiele lat.

Dokonując zakupu, należy koniecznie sprawdzić parametry izolacyjności akustycznej RW oraz żądać stosownych certyfikatów. Reputacja i opinie o producencie również powinny mieć znaczenie przy wyborze.

Montaż okien dźwiękoszczelnych krok po kroku

Montaż okien dźwiękoszczelnych różni się nieco od instalacji tradycyjnych okien. Ze względu na gabaryty i ciężar tych okien, najlepiej zlecić prace specjalistycznej firmie.

Kluczowe elementy montażu okien akustycznych to:

 • delikatne wstawienie okna w przygotowany otwór i dokładne wypoziomowanie;
 • bardzo staranne uszczelnianie pianką montażową i silikonem wszelkich szczelin między ościeżem a ościeżnicą;
 • precyzyjne wyregulowanie i zamontowanie okuć oraz zamków,
 • szczelne dopasowanie podokiennej izolacji akustycznej.

Prawidłowy montaż jest kluczowy, ponieważ wszelkie niedociągnięcia mogą pogorszyć parametry dźwiękoszczelności okien oraz ich szczelność termiczną.

Okna dźwiękoszczelne - opinie użytkowników

Zdecydowana większość osób, które zdecydowały się na montaż specjalnych okien dźwiękoszczelnych, jest zadowolona z efektów. Użytkownicy podkreślają, że okna skutecznie tłumią odgłosy z zewnątrz, a wnętrza domów i mieszkań stały się oazami ciszy i spokoju.

W opiniach pojawiają się również obserwacje o poprawie komfortu termicznego pomieszczeń i mniejszych stratach ciepła zimą. Niektórzy z zadowoleniem zauważają także lepszą ochronę przed włamaniami.

Czasem pojawiają się głosy o dość wysokiej cenie okien dźwiękoszczelnych. Jednak zdecydowana większość uważa, że są one warte swojej ceny i stanowią inwestycję, która zwraca się wraz z upływem lat dzięki poprawie jakości życia.

Podsumowanie

Okna dźwiękoszczelne to specjalne okna zaprojektowane tak, by zapewniać bardzo wysoką izolację akustyczną wnętrz. Montuje się je wszędzie tam, gdzie pożądane jest wyciszenie pomieszczeń i zablokowanie hałasów dochodzących z zewnątrz.

Kluczową zaletą okien dźwiękoszczelnych jest skuteczna redukcja poziomu dźwięków nawet o kilkadziesiąt decybeli. Pozwalają zamienić gwarne, miejskie mieszkanie w oazę ciszy i spokoju. Poprawiają też komfort termiczny pomieszczeń.

Niestety, tego rodzaju okna akustyczne są droższe od zwykłych. Jednak zdaniem większości opinii, inwestycja się zwraca - okna dźwiękoszczelne podnoszą standard życia i zapewniają ciszę przez długie lata.

Warto więc rozważyć montaż specjalnych okien, jeśli zależy nam na stworzeniu w domu prawdziwego azylu przed miejskim zgiełkiem. Dobrze dobrane okna dźwiękoszczelne spełnią nasze oczekiwania co do izolacyjności akustycznej wnętrz.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Szare okna - Najlepsze okna w kolorze szarym
 2. Okucie okna uchylnego - Okucia do okien plastikowych
 3. Skraplanie okien: Jak zapobiec skraplaniu wody na oknach?
 4. Parcie wiatru na ścianę - Strefy obciążenia wiatrem, Polska
 5. Okna MS: opinie, Słupsk, więcej niż okna
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Piotr Adamski
Piotr Adamski

Jestem technologiem produkcji stolarki otworowej. Dzielę się wiedzą na temat różnych rodzajów i systemów okien, drzwi i bram garażowych. Wyjaśniam zalety poszczególnych rozwiązań.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły