Elementy okna PCV - Z czego składa się okno i nazwy elementów

Elementy okna PCV - Z czego składa się okno i nazwy elementów
Autor Piotr Adamski
Piotr Adamski12.12.2023 | 6 min.

Okno elementy składa się z wielu różnych komponentów, które współpracują ze sobą, aby zapewnić funkcjonalność i bezpieczeństwo. W tym artykule przyjrzymy się bliżej najważniejszym elementom okna PCV, wyjaśnimy z czego się składają i jakie pełnią role.

Kluczowe wnioski:
 • Rama okienna z PCV zapewnia sztywność całej konstrukcji i stanowi podstawę mocowania szyb oraz okuć.
 • Szyby wykonane z bezpiecznego szkła izolacyjnego gwarantują ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i hałasem.
 • Za pomocą listew przyszybowych mocowane są szyby w ramie okiennej.
 • Klamki, zawiasy i inne okucia umożliwiają otwieranie i zamykanie okna.
 • Uszczelki zapewniają szczelność okna i chronią przed wilgocią oraz chłodem.

Ramka z okna PCV

Elementy okna - rama stanowi podstawowy szkielet, na którym opiera się cała konstrukcja. Wykonana jest z PCV - tworzywa o wysokiej odporności na warunki atmosferyczne i mechaniczne uszkodzenia.

Rama okienna składa się z kilku elementów. Główne to ościeżnice boczne i górna, wsparte na profilu dolnym. W zależności od rozwiązania mogą występować dodatkowe profile wzmacniające.

Zadaniem ramy jest zapewnienie sztywności całej bryły okna, ale też podparcie dla Z czego składa się okno i przeniesienie obciążeń występujących w trakcie użytkowania. Ważne elementy okuciowe jak zawiasy czy rygle również mocowane są do ramy.

Odpowiednia konstrukcja ramy gwarantuje poprawne funkcjonowanie okna przez wiele lat.

Kształty i style ram okiennych

Ramy okienne produkowane są w różnych kształtach i stylach, aby dopasować okno do charakteru budynku i upodobań klientów.

Najpopularniejsze to ramy prostokątne w wersji standardowej lub nawiązującej stylem do stolarki drewnianej. Coraz chętniej stosowane są także ramy o kształtach nietypowych - łukowe, owalne, trójkątne i inne. Pozwalają uzyskać ciekawe efekty wizualne i doświetlić wnętrze.

Szyby z tworzywa w oknie

Kolejnym elementem okna są szyby. Stanowią wypełnienie ramy i zapewniają wiele funkcji - przepuszczają światło dzienne, pozwalają na obserwację otoczenia, chronią wnętrze przed czynnikami zewnętrznymi.

Montowane w oknach PCV szyby wykonywane są ze szkła zespolonego. Składa się na nie kilka tafli szkła rozdzielonych ramką dystansową.

Przestrzeń między szybami wypełniona jest gazem szlachetnym, zwykle argonem. Zapewnia on lepszą izolację termiczną i akustyczną.

Standardowo stosuje się Budowa okna PCV trzyszybowe, coraz popularniejsze stają się także okna czteroszybowe dla uzyskania jeszcze wyższych parametrów.

Rodzaje szyb stosowanych w oknach

W zależności od przeznaczenia i wymagań można zastosować różne rodzaje szkła. Poszczególne taflie mogą się od siebie różnić.

 • Szyby bezpieczne hartowane lub laminowane - odporne na uderzenia, dobrze chronią przed włamaniem.
 • Szyby antywłamaniowe klasy P4 lub P5 - zwiększona grubość i wytrzymałość, ochrona przed wtargnięciem.

Stosuje się także szkło o podwyższonych właściwościach izolacyjnych, refleksyjne, dźwiękochłonne, przeciwsłoneczne i inne. Pozwalają precyzyjnie dopasować funkcje okna do potrzeb.

Listwy przyszybowe okna

Listwy przyszybowe pełnią bardzo istotną funkcję - pozwalają na mocowanie i uszczelnienie szyb w ramie. Zapewniają stabilne i szczelne osadzenie szkła izolacyjnego w konstrukcji.

Standardowo listwy wykonane są z tworzywa PCV, ale dostępne są także wersje metalowe i drewnopodobne. Montuje się je specjalnymi zaczepami w rowkach profilowych ramy.

Listwy przyszybowe występują w dwóch odmianach - przylgowe i podszybowe. Te pierwsze widoczne są od strony pomieszczenia i zewnątrz. Wersja podszybowa jest niewidoczna, chowana w rowkach ramy.

Listwy stanowią też element dekoracyjny. Dostępne są w różnych kształtach, kolorach i wykończeniach, dzięki czemu można dopasować styl okna do wystroju wnętrza.

Klamki i okucia okienne

Elementy okna PCV - Z czego składa się okno i nazwy elementów

Klamki, zawiasy, zaczepy antywyważeniowe to niezbędne Nazwy elementów okna, które zapewniają prawidłowe działanie okien i drzwi balkonowych. Okucia są mocowane do ramy okiennej.

Do podstawowych elementów należą:

 • Zawiasy - umożliwiają otwieranie skrzydła okiennego lub drzwiowego
 • Klamki i gałki - służą do zamykania i otwierania okien
 • Zaczepy antywyważeniowe - chronią przed próbami włamania

W zależności od systemu mogą występować także dodatkowe okucia: rolety, nawiewniki, mikrowentylacja, ograniczniki rozwarcia.

Okucie Funkcja
Zawias Otwieranie skrzydła okiennego
Klamka Zamykanie i otwieranie okna

Uszczelki okienne z gumy

Bardzo istotnym, choć niewidocznym gołym okiem elementem okna są uszczelki. Wykonane z gumy EPDM lub innych elastycznych tworzyw sztucznych, montowane są w rowkach ramy i skrzydeł.

Uszczelki pełnią dwie podstawowe funkcję:

 • Zabezpieczają przed wilgocią i przenikaniem zimnego powietrza
 • Tłumią hałasy dochodzące z zewnątrz

Prawidłowo dobrane i zamontowane uszczelki okienne gwarantują pełną szczelność okna nawet przez wiele lat użytkowania. Trzeba jednak o nie dbać i wymieniać w razie zużycia.

Zawiasy okna z PCV

Zawiasy to niewielkie, ale niezwykle istotne elementy. To właśnie one umożliwiają otwieranie skrzydeł okiennych i drzwi balkonowych.

W oknach PCV montowane są zazwyczaj zawiasy nożycowe lub obrotowe. Ich konstrukcja pozwala na obracanie skrzydła dookoła osi pionowej lub poziomej. Istnieją też zawiasy ukryte, niewidoczne z zewnątrz.

Zawiasy muszą wytrzymywać duże obciążenia mechaniczne, działanie czynników atmosferycznych i temperatury przez wiele lat. Dlatego wykonuje się je ze stali nierdzewnej lub tworzyw sztucznych wzmacnianych włóknem szklanym.

Prawidłowo dobrane i zamontowane zawiasy zapewniają stabilne, bezproblemowe użytkowanie okien i balkonów przez długie lata.

Podsumowanie

Okno to złożony produkt, który składa się z wielu elementów współpracujących ze sobą. Podstawę konstrukcyjną stanowi sztywna rama wykonana z PCV, na której osadzone są pozostałe elementy.

Kluczowym komponentem okna są szyby. W nowoczesnych oknach stosuje się zwykle szkło zespolone, składające się z kilku tafli rozdzielonych izolacyjną ramką. Dobór odpowiednich szyb pozwala precyzyjnie dostosować parametry okna do potrzeb.

Niezwykle istotną funkcję pełnią niewidoczne gołym okiem uszczelki. Ich zadaniem jest zabezpieczenie wnętrza przed wilgocią, zimnem i hałasem. Warto o nie dbać i wymieniać przy zużyciu.

Całość uzupełniają okucia, umożliwiające otwieranie i zamykanie, oraz listwy przyszybowe służące do mocowania szyb. Wszystkie elementy okna tworzą funkcjonalną i estetyczną całość.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Opinie o firmie Petecki - Okna Petecki
 2. Kołki i kotwy do montażu drzwi zewnętrznych - najlepsze rozwiązania
 3. Salamander Bluevolution 82 opinie - okna Salamander 3 Szybowe opinie
 4. Parcie wiatru na ścianę - Strefy obciążenia wiatrem, Polska
 5. Okna MS: opinie, Słupsk, więcej niż okna
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Piotr Adamski
Piotr Adamski

Jestem technologiem produkcji stolarki otworowej. Dzielę się wiedzą na temat różnych rodzajów i systemów okien, drzwi i bram garażowych. Wyjaśniam zalety poszczególnych rozwiązań.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły